Aksu Bora derledi: “İradenin İyimserliği – 2000’lerde Türkiye’de Kadınlar”

Kasım 18, 2021

Aksu Bora derledi: “İradenin İyimserliği – 2000’lerde Türkiye’de Kadınlar”

Aksu Bora’nın derlediği “İradenin İyimserliği – 2000’lerde Türkiye’de Kadınlar” İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İradenin İyimserliği, 2000’lerin Türkiyesi’nde kadınların varoluşunun cephelerini anlatıyor. Emek pratiklerinde, sanatta, sporda… sanal âlemde… milliyetçi ve muhafazakâr muhitlerde… edebiyatta, sinemada ve televizyon dizilerindeki temsillerinde… ve elbette feminist siyasi etkinliklerinde… kadınlar hakkında yazılan hikâyeler ve kendi hikâyelerini yaratan kadınlar…

Aksu Bora’nın hazırladığı derlemede onun yanı sıra Ahu Antmen, Sema Aslan, Emek Çaylı Rahte, Zehra Çelenk, Gözde Çerçioğlu Yücel, İlknur Hacısoftaoğlu, Binnaz Saktanber, Burcu Şenel, Funda Şenol Cantek, Nagehan Tokdoğan, Figen Uzar Özdemir, İlknur Üstün, Özlem Yeniay ve Nevin Yıldız’ın yazıları yer alıyor.

“21. yüzyıl için ‘kadınların yüzyılı’ dendi, bunun bazı haklı sebepleri de vardı; ama kadınlık tecrübesinin önemli kısmı hâlâ görünmüyor, sayılmıyor, temsil edilmiyor. Evet kadınlar daha çok görünüyorlar, onlar hakkında daha çok konuşuluyor ama hangi hikâyeler içinde? Kadınlar kendi hikâyelerini ne kadar anlatabiliyorlar? Belki şöyle
sormak daha doğru olur: Kadınlar kendi hikâyelerini ne kadar yaratabiliyorlar? Çünkü bilirsiniz, temsilin bir güçlüğü, hep önceden anlatılmış bir hikâyeye düşmesidir; onun için temsil ile rol birbirine karışır pek çok zaman, kendinizi yazılmış bir piyeste figüran buluvermeniz işten değildir.”

Aksu Bora

Kitapta yer alan bölümler

GİRİŞAksu Bora
YOKSA BEN FEMİNİST MİYİM? 2000’li Yıllarda Kadın SanatçılarAhu Antmen
İÇLERİNİ ATEŞE GÖSTERENLER Edebiyatta 1915 ve 1938 AnlatılarıSema Aslan
BİZE HER YER TAŞRA “Yozgat Blues” ve “Unutursam Fısılda”nın KadınlarıEmek Çaylı Rahte
PERİLER VE SULTANLARLA DOLU BİR MASAL DÜNYASI Sporda Kadınlarİlknur Hacısoftaoğlu
YERLİ DİZİ, KADINLARI KADINLARA KADINLARCA ANLATMA SANATIDIR Olaylar Erkekler Diyarında GeçerZehra Çelenk
BAS BİR FİLTRE, FEMİNİST OLSUNBinnaz Saktanber
ALİYYÜL ÂLÂ DERGİSİ Muhafazakâr Kadının Halet-i RuhiyesiFigen Uzar ÖzdemirGözde Çerçioğlu Yücel
AKACAK MECRA BULMAK 5Harfliler.com ve Recel-blog.comFunda Şenol CantekAksu Bora
AMARGİ DİYE BİR DERGİAksu Bora
“BİRAZ DA FEMİNİST OLMAK LAZIM” MHP ve Ülkü Ocakları’nda Kadınlık HalleriNagehan Tokdoğan
SOLA KADIN ELİ DEĞİNCE Kadın Cinayetlerini Durduracağız PlatformuNevin Yıldız
KADIN KOALİSYONUİlknur Üstün
KADINLARI SEVEN KADINLAR Gündelik Hayat ve Direniş ÜzerineBurcu Şenel
GÖKOVA KÖRFEZİ’NDE BALIKÇI KADINLARÖzlem Yeniay

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Aksu Bora (Derleyen)

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Antropoloji doktoru oldu. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesiyken 2017’de emekliye ayrıldı. Amargi Dergi ve Ayizi Yayınevi’nin kurucularındandır. Yayınlarından bazıları: Doksanlarda Türkiye’de Feminizm (İletişim Yayınları, 2000, Derleme, Asena Günal ile birlikte), Sıcak Aile Ortamı (Tesev Yayınları, 2005, İlknur Üstün ile birlikte), Kadınların Sınıfı (İletişim Yayınları, 2005), Yoksulluk Halleri (İletişim Yayınları, 2007, Necmi Erdoğan vd. birlikte), Cumhuriyette Çocuktular (Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2007, Mine Tan vd. ile birlikte), Boşuna mı Okuduk (İletişim Yayınları, 2011, Tanıl Bora, Necmi Erdoğan, İlknur Üstün ile birlikte), Feminizm Kendi Arasında (Ayizi Yayınları, 2011; İletişim Yayınları, 2021), Ütopyalar: Arzuyla Politikanın Kesiştiği Yer (İletişim Yayınları, 2018, Derleme, Kadir Dede ile birlikte).

edebiyathaber.net (18 Kasım 2021)

Yorum yapın