Akdeniz’de bir ada ve rüzgârlı bir aşk hikâyesi!

Haziran 5, 2014

Akdeniz’de bir ada ve rüzgârlı bir aşk hikâyesi!

Mistral kpk 8İtalyan çocuk ve gençlik edebiyatının büyülü kalemi Angela Nanetti, bu ödüllü romanında, adada büyüyen bir çocukla kentli bir kızı aynı kumsalda bir araya getiriyor.

Koylarıyla benzersiz, uçurumlarıyla tehlikeli bir adada büyüyen Mistral’in yaşamı, yatla adaya gelen bir ziyaretçiyle değişir. Çocukluktan gençliğe adım atarken, Mistral hem bu ziyaretçinin yarattığı duygu dalgalarıyla boğuşacak, hem de turizmle tanışan adanın ve büyük ailesinin değişiminin bir parçası olacaktır. Yazar, bir Akdeniz adasının atmosferini ve adalı insanla kentli insanın farklı var oluş biçimlerini yalın ama güçlü, yoğun tat bırakan bir dille öyküleştiriyor. Gençlerin kültürel yapıları farklı olsa da, evrensel bir dili paylaşabildiklerini, ama buluşmalarının da aynı nedenle zor olduğunu incelikle işleniyor. İnsana her yönüyle bakan, çocukluktan ergenliğe geçişin karmaşalarını naiflikle dillendiren ve özlenen bir romantizm taşıyan roman, gerçek bir gençlik klasiği.

Bir deniz fenerinin yalnızlığına doğan Mistral, koylarıyla benzersiz, uçurumlarıyla tehlikeli bir adada büyür. Çocukluğunun her gününde dokunarak ve soluyarak tanıdığı adanın kralıdır o. Bir gün krallığına bir ziyaretçi gelir: Gizemli bir yat, Mistral’ın hayatını dolduruverir. Yattan yansıyan keman ve piyano nameleri, Mistral’in hiç duymadığı seslerdir; kulağına dolansa hiç duymadığı bir hikâye. Filizlenen ilk aşk, yat adayı terk edince ne kadar direnebilir? Mistral’in yaşamı nereye sürüklenecektir?.. 

2009 Uluslararası Genç Kütüphaneciler Birliği Beyaz Karga Ödülü

2010 Pippi Ödülü (İtalya)

2011 Montreuil Gençlik Merkezi Pépites d’Or Ödülü (Fransa) 

Angela Nanetti, 1942’de İtalya’da, Bolonya’ya bağlı Budrio’da doğdu. İtalyanca öğretmenliği yaptı. 1995’te öğretmenliği bırakıp kendini çocuklar ve gençler için yazmaya adadı. 2003’te Il Mondo dell’infanzia (Çocukluk Dünyası) adlı kitabıyla Hans Christian Andersen Ödülü’nü aldı. Le memorie di Adalberto (Adalberto’nun Anıları) ve Angeli (Melekler), yazarın çeşitli dillere çevrilmiş kitaplarından bazıları. Yaklaşık yirmi dile çevrilen ve Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan Dedem Bir Kiraz Ağacı (Mio nonno era un ciliegio), 2002 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne aday gösterildi, 2006’da Chronos Ödülü’nü kazandı. Mistral, ödüllü yazarın Türkçe’ye kazandırılan ikinci kitabı.

edebiyathaber.net (5 Haziran 2014)

Yorum yapın