Aile, annelik, kadın özgürlüğü, erkek ayrıcalığı ve sanatçının bağımsızlığı üzerine bir roman

Ocak 28, 2022

Aile, annelik, kadın özgürlüğü, erkek ayrıcalığı ve sanatçının bağımsızlığı üzerine bir roman

Rachel Cusk’ın “Diğer Ev” adlı romanı, Lâle Akalın çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İnsanlardan uzakta, deniz kıyısında kocasıyla beraber yaşayan bir kadın, resimleriyle hayatını değiştirdiğine inandığı dünyaca ünlü bir ressamı yaz boyunca kalıp çalışması için evine davet eder: Evin yer aldığı gelgit alanının ele gelmez, gizemli manzarasının ressamı da büyüleyeceğini, bu manzaranın resmedilmesiyle hayatının anlamının açığa çıkacağını ummaktadır. Fakat ressamın uzlaşmaz, esrarengiz kişiliği ailenin huzurlu görünen yaşamındaki çatlakları ortaya çıkaracak, bu sessiz mekân hayatla ilgili temel soruların su yüzüne çıktığı ve amansız hesaplaşmaların yaşandığı bir drama sahne olacaktır.

“Çerçeve”, “Geçiş” ve “Övgü” romanlarından oluşan üçlemeyle dünya çapında ilgi gören Rachel Cusk, “Diğer Ev”de aile, annelik, kadın özgürlüğü ve erkek ayrıcalığı üzerine bir hikâye anlatıyor; sanatçının özgürlüğü, sanatçılardan beklentilerimiz ve bu beklentiler karşılanmadığında yaşadığımız hüsran, sanatın yıkıcılığı üzerine çarpıcı sorular soruyor.

“Cusk fikirlerle ilgileniyor: Nasıl yaşanır, özgürlük ne anlama gelir, kadınlar başkalarının hayatlarının içinde nasıl kaybolurlar? Ortaya çıkan melez form –kısmen roman, kısmen başka bir şey– zamanın ötesinde, kalıcı bir niteliğe sahip.” – John Self, The Times

“Cusk’ın Diğer Ev’de yaptığı şeylerden biri de, ‘zanaat’ ve ‘süreç’ sözcüklerini kullanmayı tercih ettiğimiz bir çağda, sanatçının dehası fikrine eskiden sahip olduğu gizemin bir kısmını iade etmesi.” – Christian Lorentzen, The Times Literary Supplement

“Diğer Ev, sanatı hayat yerine koyduğunuzda neler olabileceği hakkında felsefi bir kitap.” – Vulture

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Rachel Cusk “Çerçeve” üçlemesinin, “A Life’s Work” ve “Aftermath” adlı anı kitaplarının ve başka birkaç kurmaca ve kurmacadışı eserin yazarıdır. Guggenheim bursu sahibidir. Paris’te yaşamaktadır.

edebiyathaber.net (28 Ocak 2021)

Yorum yapın