Masthead header

Afşar Timuçin ile Şairin Şiir Evreni söyleşisi 19 Nisan’da

afsartBursa Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından düzenlenen Afşar Timuçin ile Şairin Şiir Evreni söyleşisi, Osman Bozkurt’un kolaylaştırıcılığında 19 Nisan Salı 19.00’da, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleştiriliyor.

Afşar Timuçin, 1939’da Akhisar’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı ve Felsefe Bölümünde başladığı yüksek öğrenimini Montréal Üniversitesi Felsefe Fakültesi’ni bitirerek tamamladı. 1975’e kadar çeşitli yayınevlerinde çalıştı, redaktörlük ve çevirmenlik yaptı. 1976’da kendi isteğiyle ayrılarak bir arkadaşıyla birlikte Kavram Yayınları’nı kurdu. İki yıl sonra İstanbul Devlet Konservatuarı felsefe öğretmenliğine kadrolu olarak atandı.  “Descartes Felsefesine Giriş” adlı yayımlanmış çalışmasıyla 1981 yılında doçent unvanını aldı. 1992’de profesörlüğe yükseltildi. 2001’de Kocaeli Üniversitesi’ne geçti ve 2006 yılında emekli oldu.

Afşar Timuçin, Böyle Söylenmeli Bizim Türkümüz adlı şiir kitabının birinci bölümünü oluşturan “Ayrılıkta Söylenmiş Bir Yaz Türküsü”nde yer alan şiirleriyle Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülünü kazandı. Nâzım Hikmet’in şiir sanatıyla ilgili ayrıntılı bir inceleme kitabı olan Nazım Hikmet’in Şiiri’yle de Türk Dil Kurumu eleştiri ödülünü aldı.  2015 PEN Şiir Ödülü Afşar Timuçin’e verildi. Afşar Timuçin’in birçok şiiri Fransızca, İspanyolca, Rusça, Bulgarca gibi dillerde yayımlandı.

Bilgi için: (224) 413 2737

edebiyathaber.net (14 Nisan 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r