afro dergisinin ilk sayısı çıktı!

Kasım 12, 2014

afro dergisinin ilk sayısı çıktı!

afroEdebiyat dergileri arasına bir yenisi daha eklendi: afro!

Şiir ve edebiyat dergisi alt başlığıyla yayımlanan derginin genel yayın yönetmeni genç şair Bekir Türker. Enes Malikoğlu, Ferdi Amca, Mehmet Algan ve Halit Uysal’ın yayın kurulunda bulunduğu dergi 3 ayda bir yayımlanacak. Şiir ve poetik yazıların yoğunlukta olduğu derginin şairleri Fatih Mutlu, Mert Erçetin, Bekir Türker, Nebiye Arı, Şehmuz Kurt ve Enes Malikoğlu. Mahmud Derviş’in ilk kez Türkçeye çevrilen şiiri “Kürdün Sadece Rüzgârı Var” dergideki tek çeviri şiir. Son zamanların tartışılan şairi İzzet Yaşar’la edebiyat ve siyaset üzerine yapılan röportaj bu sayının dikkat çekici bölümlerinden.

Enes Malikoğlu ve Bekir Türker yazdıkları şiir yazılarında Hayriye Ünal, Mehmet Sait Aydın, Cihat Duman ve Baran Çaçan’ı konu alıyor.

Eyüp Engin Küçük’a ait “Kralın Kafasını Kesmek” dergideki tek deneme yazısı. Dergideki öyküler ise Mert Erçetin, Musa Duymuş, Hande Nur, Ferdi Amca ve Meryem Aziz imzasını taşıyor.

afro; klişe, tekrar ve taklitten kaçınıp yeni bir ses olma iddiasında ilk sayısını çıkarıyor. Giriş yazısında okurlara şöyle sesleniyor: “Dergi çıkarmaya karar verdiğimizden beri köprünün altından çok sular aktı. Başta epey kalabalık olan ekibimiz bazı sebeplerden küçüldü, başımıza pek çok talihsiz olay geldi, moralimizi bozan çokbilmişler çıktı; ama hedefimizden vazgeçmedik. Bu arada her kitabevine gittiğimizde çıkan dergilerin sayısının da arttığını gördük. Bu süreçte “Nedir bizi diğerlerinden farklı kılan?” diye çok sorduk kendimize;varlığımız bu soruların cevabını verecektir. Bu sayıda ve çıkacak diğer sayılarımızda neden varız hep beraber göreceğiz.”

edebiyathaber.net (12 Kasım 2014)

Yorum yapın