Masthead header

Affedersiniz, biraz konuşabilir miyiz?

iki_siirin_arasinda_1baskiYekta Kopan’ın yeni öykü kitabı İki Şiirin Arasında Can Yayınları’ndan çıktı.

Şarkılar seni söyler, dillerde nağme adın

Aşk gibi, sevda gibi, huysuz ve tatlı kadın…

Şarkı ne zaman bitiyor, biz ne kadar sessiz kalıyoruz… ben ne kadar ağlıyorum, bilmiyorum. Elimin tersiyle gözlerimi ovuşturup kadehimdeki rakıyı dipliyorum. Kalkıp teleskopa doğru yürüyorum. Yavaşça gözümü yaklaştırıyorum.

Bu gece Satürn’ün çevresindeki halkanın daha belirgin olduğuna eminim.

Yaşamın uzamış anlarından kurduğu öykülerini okura emanet eden bir yazar Yekta Kopan… Ruhumuza nereden sızdığını bilmediğimiz yüzleşmelerin izdüşümleri, onun kaleminden bize ulaştığında kendi hesaplaşmalarımıza dönüşür. Farkına bile varmadığımız küçük anlar, yaşamımıza dağılır, genişler, sonra da kendi anılarımıza dönüşür.

Yekta Kopan’ın yeni kitabı İki Şiirin Arasında’yı okurken, kaçırdığınız ya da bakmayı unuttuğunuz anlarla yüzleşmeye hazır olmalısınız. Hatta hiç umulmadık bir anda, olması gerekenden çok daha fazla merhamet barındıran bir manifestoya da takılabilir ayağınız! 

Yekta Kopan, 1968’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri adlı kitabı 2002 Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karbon Kopya adlı kitabı 2007 Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne, Bir de Baktım Yoksun adlı kitabı da 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne ve 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü değer bulundu. Çocuk kitabı Burun 2009’da yayımlandı. Kitapları çeşitli dillere çevrildi. Son olarak 2013 yılında Aile Çay Bahçesi adlı romanı yayımlandı.

edebiyathaber.net (2 Ekim 2014)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r