Masthead header

9 yaşındaki bir çocuğun gözünden mülteci krizi

Onjali Q. Rauf’un yazdığı, Pippa Curnick’in resimlediği Arka Sıradaki Çocuk, 9 ve üzeri yaş grubu için Doğan Egmont tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Dünyayı çocuklar kurtaracak! 

“Barışı bir zamanlar evleri, memleketleri olan yerlerden çok uzaklarda aramak zorunda kalan her mülteciye seslenmek istiyorum:

Sizi hayal bile edemeyeceğiniz kadar çok sevenler var. Yolunuza devam edin. Barış gelecek.”

Onjali Q. Rauf

Onjali Q. Rauf’un kaleme aldığı Arka Sıradaki Çocuk, dokuz yaşında bir çocuğun bakış açısından mülteci krizine dair unutulmaz bir roman… Doğan Egmont tarafından yayımlanan kitabı okurken cesaret ve dostluğun dünyayı nasıl değiştirdiğine şahit olacak hem gülümseyecek hem de gözyaşlarınızı tutamayacaksınız…

İngiltere’de kurucusu olduğu Making HerStory adlı yardım kurumu ile özellikle mülteci kadın ve çocuklara yardım etmeye kendini adayan Rauf’un ilk çocuk kitabı olan Arka Sıradaki Çocuk, geçen sene çocuk edebiyatının en prestijli ödüllerinden Waterstones Çocuk Kitabı Ödülü’ne layık görülmüştü. Yazar, bu kitaptan elde edeceği telif haklarının bir bölümünü bütün dünyada mültecilerin hayatını kurtarmak ve hayatlarını yeniden kurmalarına yardım etmek için ayrıldı.

Ahmet ve arkadaşlarının umut dolu hikayesi

“Bir dolu fısıltının birleşince ne kadar yüksek bir ses olabileceğini daha önce hiç düşünmemiştim.

Onun için ben de bütün gün her fırsatta sesli sesli “Ahmet’e yardım edin” diye fısıldayıp durdum.

Tom, Michael ve Josie de fısıldıyorlardı. Birlikte fısıldadığımız zaman fısıltılarımız bir okyanusun sesine benziyordu.”

Londra’da yaşayan 9 yaşındaki Aleksa’nın hayatı sınıflarına gelen Ahmet adlı gizemli öğrenciyle birden değişir. Sınıfın en arka sırasında oturan ve kimseyle konuşmayan bu gizemli çocuk hem Aleksa ile arkadaş grubunun hem de yetişkinlerin merakını uyandırır. Çeşitli dedikoduların yayılmasının ardından gerçekler ortaya çıkar: Ahmet Suriye’deki savaştan kaçmış, annesini Türkiye’de, babasını Fransa’da bırakmış mülteci bir çocuktur. Aleksa ve arkadaşları, sınıftaki zorbaların ezmeye çalıştığı bu yeni çocuğu tanımak ve onunla arkadaş olmak için ellerinden geleni yaparlar ve bunu başarırlar.

Bu sırada hem yetişkinlerle yaşadıkları hem de Ahmet’le dostluklara onlara mülteci olmanın anlamını öğretir. Ahmet’le olan içten bir dostluk kuran bu dört çocuğun dünyası duydukları bir haberle sarsılır: İngiltere kapılarını göçmenlere kapatacaktır. Ahmet’in ailesine bir daha kavuşamayacağından korkan çocuklar kafa kafaya verip bir çözüm bulurlar: İngiltere Kraliçesine mektup yazarak ondan yardım isteyeceklerdir. Mektubu Buckhingham Sarayı önündeki nöbet değişimi sırasında muhafızlardan birine vermeyi planlarlar: Mektubu verecek olan kişi Aleksa’dır.

edebiyathaber.net (16 Haziran 2020)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r