40. İstanbul Kitap Fuarı kapılarını açtı

Ekim 28, 2023

40. İstanbul Kitap Fuarı kapılarını açtı

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 28 Ekim’de 40. kez kitapseverlerle buluştu. 5 Kasım’a kadar devam edecek olan fuarda 400’den fazla kültür etkinliği ve 2000’den fazla yazarın imza günü kitapseverlerle buluşacak. Kitapseverlerin tüm sene heyecanla beklediği Tüyap Kitap Fuarı 28 Ekim Cumartesi günü kapılarını açtı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu, Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, Tüyap Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ve Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Karine Pansa’nın katıldığı resmi açılış töreninde Tüyap Kitap Fuarları’na ilişkin kısa film gösterildi. 

Ana teması “Yaşasın Cumhuriyet” olan ve bu yıl da birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak İstanbul Kitap Fuarı, yurt içi ve yurt dışından birbirinden değerli yayınevlerini, yazarları ve okurları ağırlarken, yüzlerce kültür etkinliği ile binlerce imza gününe de ev sahipliği yapacak. 

Fuarın resmi açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Heyecanla beklediğim, katılmaktan mutluluk duyduğum fuardayım. Her yıl iple çektiğim özel bir fuar. Hayatım boyunca çok şey öğrendim kitaplardan. Cumhuriyetin 100 yıllık tarihinde yaşamın her alanında kitaplar farklı gelenek ve kültürleri yaşatıyor. Kolektif hafızayı korumanın, geleceğe aktarmanın en güzel yoludur kitaplar. Tüyap’a teşekkür ediyorum” dedi. 

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu; “Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları öncesi burada olmaktan mutluluk duyuyoruz. 100 yeni kütüphane hedefimiz var. Yıl bitmeden bu hedefi yerine getireceğiz” dedi. 

“9 gün boyunca kitaplarla özlem gidereceğiz”

Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal; “100. yılını kutladığımız Cumhuriyet’in bize vermiş olduğu emaneti genç nesillerle birlikte kararlılıkla ileriye taşıyoruz. Bu yıl 40’ıncısını ‘Yaşasın Cumhuriyet’ temasıyla düzenlediğimiz Tüyap Kitap Fuarı’nı ilk günden beri takip edenler, yeni tanışan çocuklar, gençler var. 9 gün boyunca kitaplarla özlem gidereceğiz. Güzel bir fuar dönemi olmasını temenni ediyorum” dedi. 

“Nice yıllara, nice fuarlara…”

40 yıldır İstanbul Kitap Fuarı’na geldiğini belirten Tüyap Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, “Sizlerle birlikte burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yazarlarımızdan imzalar alınan, kütüphanelerde imzalı kitapların yer alması çok büyük mutluluk. İyi kitaplarda buluşmak üzere” ifadelerini kullandı. 

Bu işin arkasında büyük bir emeğin ve ekibin olduğunu belirten Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; “Cumhuriyetimizin 100. yılını “İyi ki Varsın Cumhuriyet” nidalarıyla, yayıncılarla, kitaplarla kucaklayacağız. Kitap şölenine ortak olan herkese teşekkür ediyoruz’ ifadelerini kullandı. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayan Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Karine Pansa, “Böyle güzel bir mekânda bizi ağırladığınız için çok teşekkür ederim. IPA olarak erişilebilirlik, sürdürülebilirlik, çeşitlilik gibi diğer başlıca konulara odaklanacağız ve küresel yayıncılık endüstrisinin sektörel veri çalışmaları için çalışacağız” dedi. 

Fuar dopdolu geçecek

Yurt içi ve yurt dışından birbirinden değerli yayınevlerini, yazarları ve okurları ağırlayacak olan fuar, 10 salon ve toplam 40 bin metrekarelik alanda kurulacak. Fuara yurt içi ve yurt dışından 998 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, 400’den fazla kültür etkinliği gerçekleşecek ve 2000’den fazla yazar imza günü düzenleyecek. 

Ziyaretçilerin yoğun ilgisi bekleniyor 

Girişin öğrenci, öğretmen, çocuk, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar, 5 Kasım 2023 Pazar akşamı 19.00’da sona erecek. 

Fuarla ilgili etkinlik listesi, imza günleri ve detaylı bilgilere istanbulkitapfuari.com adresinden erişilebilecek. 

edebiyathaber.net (28 Ekim 2023)

Yorum yapın