Masthead header

2013 NDS Edebiyat Ödülü Murat Gülsoy’un

Yazar, gazeteci, öğretim üyesi NDS mezunlarından oluşan dokuz kişilik jüri, bu yıl Murat Gülsoy’un Baba Oğul ve Kutsal Roman adlı eserini 200 eser arasından 2013 NDS Edebiyat Ödülü’ne layık gördü.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sion’lular Derneği tarafından düzenlenen ve dönüşümlü olarak  bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine, bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçe’ye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilen NDS Edebiyat Ödülü Jüri Başkanı Tomris Alpay’ın, “zamanın ve gerçeğin göreceliği, kişi ve mekanın değişkenliği üzerine kurulu içsel bir yolculuk romanı” olarak tanımladığı eser, 2012’de Can Yayınları tarafından yayımlanmıştı. Jüri Başkanı Alpay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Murat Gülsoy’u jüri üyeleri ve NDS Lisesi yönetimi adına kutluyorum. Murat Gülsoy’u edebiyatımıza kazandırdığı çok sayıdaki eserden ve ödüllerinden tanıyorsunuz. Jürimizin hayranlıkla okuduğu Baba Oğul ve Kutsal Roman’ın dili, karakterlerin analizi ve derinliği, konunun işlenişi gibi standart kriterlerinin kusursuzluğundan söz etmeyeceğim.Murat Gülsoy modern bir teknikle romanını kaleme almış, değişik bölümleri, içsel yolculuğunun  rüya ve gerçek sarmalına benzer bir şekilde kurgulamış, eserin sonunda  eşsiz bir mektupla taçlandırmış. Yazar hayatı gözlemlerken, yazarken onu edebi bir gerçeklikle buluşturuyor. Ama bu buluşmada rüyalar önemli bir yer kaplıyor, romanın akışına yön veriyor. 

Yazarın  eserine Pedro Calderon De La Barca’nın 1635 yılında yazdığı  “Gerçekten rüya görüyorum” sözleriyle başlaması, “Hayat Bir Rüyadır” adlı eserine atıfta  bulunması da bu kurguyu hazırlıyor ve bizleri içine alıyor. Yazarın hayat, mekân ve zaman göreceliği üzerine kurulan bu yapıtında Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay, Borges de yerlerini alıyor. Zaman içinden çıkıp yazarın kadın erkek ilişkileri arasındaki hesaplaşmasında O’na eşlik ediyor, iç sesini oluşturuyor. Rüyalar ve gerçeklerle bezeli bu eseri keyifle okumanızı dilerim.”

Murat Gülsoy, 28 Mayıs 2013 Salı akşamı Fransız Sarayı’nda, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili’nin himayesinde yapılacak törenle ödülünü alacak.

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Üyeleri

Tomris Alpay (Jüri Başkanı)

Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Feyza Zaim.

edebiyathaber.net (15 Mayıs 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r