19. Tudem Edebiyat Ödülleri Resimli Kitap Yarışması sonuçlandı

Ocak 27, 2022

19. Tudem Edebiyat Ödülleri Resimli Kitap Yarışması sonuçlandı

Yazar ve çizerlerin resimli kitap üretimini teşvik etmek ve resimli kitap türünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 19. Tudem Edebiyat Ödülleri’nde dereceye girenler açıklandı. Birincilik ödülüne Benim Adım Maya isimli dosyası ile Gonca Mine Çelik değer görüldü.  


Türkçe çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak hedefiyle 2003 yılından bu yana düzenlenen Tudem Edebiyat Ödülleri 19. yılında, çocuk edebiyatı alanında ve resimli kitap dalında düzenlenmişti.
 
Çocuk edebiyatımızda resimli kitap kültürünün yerleşmesine ve uluslararası alanda önem kazanmasına büyük emek veren yazar, çizer, grafiker, akademisyen, telif hakları ajans yöneticisi gibi farklı disiplinlerden gelen nitelikli isimlerin görev aldığı 19. yarışmanın seçici kurulu, geçtiğimiz günlerde, pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi bir toplantıda buluşarak dereceye girenleri belirledi.
 
99 dosyanın başvurduğu yarışmada birincilik ödülünü ”Benim Adım Maya” adlı çalışmasıyla Gonca Mine Çelik kazandı. İkincilik ödülüne ”Doğadaki İzlerimiz” ile Meryem Ermeydan-Melike Tan, üçüncülük ödülüne ise ”Prenses Olmak” ile Gizem Karagöz-Nurtaç Şen Akçelik değer görüldü.
 
Dereceye giren isimlere, heykeltıraş Ozan Ünal‘ın tasarladığı ödül heykellerinin yanı sıra, birinciye 10.000 TLikinciye 7.500 TLüçüncüye 5.000 TL para ödülü verilecek. 

Tudem Yayın Grubu’nun 38 yıllık yayıncılık birikiminin en değerli meyvelerinden biri olan Tudem Edebiyat Ödülleri, tarafsız duruşu, nitelikli eserleri ön plana çıkaran yapısıyla edebiyat dünyasının önemli referanslarından biri olma özelliği taşıyor. 


19. Tudem Edebiyat Ödülleri Kazananları

Birincilik: ”Benim Adım Maya” Gonca Mine Çelik
İkincilik: ”Doğadaki İzlerimiz” Meryem Ermeydan-Melike Tan
Üçüncülük: ”Prenses Olmak” Gizem Karagöz-Nurtaç Şen Akçelik 


19. Tudem Edebiyat Ödülleri Seçici Kurulu

Ayla Çınaroğlu, M. Korkut Öztekin, Nazlı Gürkaş, Tülin Kozikoğlu, Zeynep Özatalay

edebiyathaber.net (27 Ocak 2022)

Yorum yapın