Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2016 sonuçları açıklandı

Eylül 21, 2016

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2016 sonuçları açıklandı

Zeynep.Cemali.Oyku.Yarismasi.2015Gençleri edebiyata yakınlaştıran, geleceğin öykücülerinin müjdesini veren Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2016 sonuçları açıklandı. Çocuk edebiyatının usta öykücüsü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den beri düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm yurtta duyurduğu yarışmaya altıncı yılında 500’ü aşkın 6, 7 ve 8. sınıf öğrencisi katıldı. 

Zeynep Cemali‘nin Ben, Çınar Ağacı ve Pufböreği adlı kitabından “Kara gözlerinde şimşekler çakıyordu,” cümlesiyle belirlenen “adalet” temasında yazılan öyküleri bu yıl; Cemil Kavukçu, Karin Karakaşlı, Nazlı Eray, Yusuf Çotuksöken ve Proje Başkanı Müren Beykan’dan oluşan seçici kurul değerlendirdi. Ülkenin her köşesindeki devlet okullarından ve özel okullardan Günışığı Kitaplığı’na ulaşan yüzlerce öykünün arasından dört genç öykücünün eseri ödüle değer görüldü. Mersin’den 8. sınıf öğrencisi Aysu Çam, İstanbul’dan 8. sınıf öğrencisi Eray Çakar, 7. sınıf öğrencisi Naz Özdabakoğlu ve 8. sınıf öğrencisi Zehra Bayraktar kaleme aldıkları öykülerle 2016’nın ödüllü genç öykücüleri oldu.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması‘nın 2016 Ödül Töreni, 8 Ekim Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi’nde Günışığı Kitaplığı tarafından altıncısı düzenlenecek yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında gerçekleşecek. Edebiyat ve yayıncılık dünyasının yine bir araya geleceği yıllık konferansın sonunda düzenlenecek törene, aileleri ve öğretmenleriyle birlikte katılacak öğrenciler ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacak ve birçok yazarla, yayıncıyla tanışma fırsatı bulacak. Yarışmada dereceye giren öykülerle birlikte, seçilen 7 “okumalık” öykü de Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2016 Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanacak.

Yarışmanın 2017 yılı teması ise, Zeynep Cemali’nin Çılgın Babam adlı öykü kitabındaki “Dünyanın kaç bucak olduğunu birlikte öğrenmişlerdi,” cümlesinden yola çıkılarak “dayanışma” olarak belirlendi. 2017 yılı seçici kurulu; Faruk Duman, Feridun Andaç, Gaye Boralıoğlu, Müge İplikçi ve Müren Beykan’dan oluşuyor. Yurt genelinde duyurulan yarışma için son başvuru tarihi 23 Mayıs 2017.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2016 Ödüllü Öyküler

Ayna
Aysu Çam, 8. sınıf öğrencisi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Mersin Ortaokulu

Beyaz Lanet
Eray Çakar, 8. sınıf öğrencisi, İstanbul, Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları

Yokuş
Naz Özdabakoğlu, 7. sınıf öğrencisi, İstanbul, Fenerbahçe Koleji

Ben Tam Oradayım, O Denizin Kenarında
Zehra Bayraktar, 8. sınıf öğrencisi, İstanbul, 23 Nisan Zehra Hanım İmam Hatip Ortaokulu

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2016 Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanmaya değer bulunan “Okumalık” Öyküler

Bisikletimden Kalanlar
Cemre Deniz Duru, 7. sınıf öğrencisi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Mersin Ortaokulu

Karışık Dünya
Ece İlkay, 6. sınıf öğrencisi, İzmir, Özel Ege Lisesi

Adaletin Fötr Şapkası
Elif Naz Ervatan, 8. sınıf öğrencisi, TED Bodrum Koleji

Beni Bekle
Gülser Nisa Yıldırım, 6. sınıf öğrencisi, Adana, TOKİ Şehit Bahattin Kalaycı Ortaokulu

Parmaklıklar Ardındaki Çocukluk
Lütfiye Menekşe Perk, 6. sınıf öğrencisi, İstanbul, İstek Acıbadem Ortaokulu

Büyük Yaka
Seden Yemişçioğlu, 6. sınıf öğrencisi, TED Aliağa Koleji Vakfı Özel Ortaokulu

Gül Bahçesi
Zeynep Sarı, 7. sınıf öğrencisi, TED Kocaeli Ortaokulu

edebiyathaber.net (21 Eylül 2016)

Yorum yapın