Masthead header

Zadie Smith’in yeni kitabı “Bugün Farklı Düşünüyorum” çıktı

Everest Yayınları, İnci Gibi Dişler romanı ile yazarlığa adım atan ve geniş bir okur kitlesinin beğenisini kazanan Zadie Smith’in Bugün Farklı Düşünüyorum adlı denemelerini okurlarıyla buluşturuyor.

Zadie Smith, ilk kitabı İnci Gibi Dişler’in müsveddesini Hamish Hamilton yayınevine götürdüğünde 21 yaşındaydı. Cambridge’deki son senesinde tamamladığı roman yayımlanır yayımlanmaz büyük ilgi gördü. 2002-2003 yıllarında Redcliffe Enstitüsü bursuyla Harvard Üniversite’sinden denemeleri üzerinde çalışmaya başladı. Bu denemelerden bazılarının Bugün Farklı Düşünüyorum kitabında yer aldığı söylenir.

Smith’in denemeleri sadece edebiyat ile sınırlı değil. Tutkuyla bağlı olduğu her  konuda kendini yazarak ifade eden biri için denemelerin film eleştirisinden keskin bir gözlem yeteneği ile yazılmış haberciliğe, çocukluk anılarından seyahat notlarına kadar çeşitlenmesi gayet doğal. Açık bir algı, içtenlik  ve her konuda kendini ortaya koymaktan çekinmeyen bir cesaret içeren bu denemeler, okurla yakın bir bağ kuran Zadie Smith’in akıcı üslubunun sadece romanlarına has bir özellik olmadığını kanıtlıyor.

edebiyathaber.net (9 Kasım 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r