Yılmaz Murat Bilican’ın gençler için felsefe dizisi Babamın Defteleri 2’yle devam ediyor

Temmuz 13, 2023

Yılmaz Murat Bilican’ın gençler için felsefe dizisi Babamın Defteleri 2’yle devam ediyor

Yılmaz Murat Bilican’ın Babamın Defterleri sersinin yeni kitabı Babamın Defterleri 2 Dinozor Çocuk tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Felsefe öğretmeni ve yazar Yılmaz Murat Bilican’ın, kolay anlaşılır bir dille felsefeyi gençlere ve yeni başlayanlara ulaştırma arzusuyla kaleme aldığı Babamın Defterleri serisinin ikinci cildi Babamın Defterleri 2-Filozoflarla Zamandışı Söyleşiler, Dinozor Genç’ten çıktı! Ege’nin, babasının eski defterlerini keşfetmesiyle başladığı felsefe yolculuğunu anlatan seride bu meraklı genç, geçmişte bilinen filozoflarla tanışıyor ve onlara günümüzde de cevapları aranan soruları soruyor. Antik çağlardan başlayıp 20. yüzyıla kadar uzanacak serinin ikinci kitabı olan Babamın Defterleri 2, Orta Çağ’da yaşamış, İslam ve Hristiyan dünyasının en önemli filozoflarını ele alıyor.

Yılmaz Murat Bilican, Ayrıntı Yayınları’nın ilk gençlik kitapları markası Dinozor Genç tarafındanyayımlanan Babamın Defterleri serisinde klasik felsefe tarihi kitaplarının alışılmış üslubundan uzaklaşarak kullandığı söyleşi yöntemiyle hem filozofların düşünce sistemlerini doğru bir şekilde aktarmayı hem de kolay okunabilir ve anlaşılabilir olmayı hedefliyor. Aynı zamanda günümüzde yaşayan bir gencin olası soruları sayesinde filozofu bugüne taşıyan, hatta o filozofu kendinden çok sonra yaşamış filozoflarla karşılaştıran ve tartıştıran Bilican, bu sayede felsefe tarihini birbirinden kopuk bir filozoflar geçidi olmaktan çıkarıp insanlığın daha bütünsel bir düşünme serüveni olarak ortaya koyuyor.

Antik Yunan filozoflarıyla söyleşilerden oluşan Babamın Defterleri’nin birinci cildi, özellikle gençlerden ve eğitim çevrelerinden oldukça olumlu tepkiler aldı. İlk kitabıyla birçok okulun okuma listelerine giren serinin birinci ve ikinci kitapları ayrıca, yakında Çin’de yayımlanacak.

Orta Çağ filozoflarını ele alan Babamın Defterleri 2’deise, babasının eski defterlerini bularak çağlar öncesinde ufuk açıcı bir yolculuğa çıkan Ege, Thales, Heraklit, Parmenides, Protagoras, Sokrates, Platon, Aristoteles ve Epikuros’la zamandışı söyleşiler yapıyor. Hem o dönemin hem de günümüzün sorularına yanıt bulmaya çalışan Ege, büyük düşünürlere felsefelerinin önemli noktalarına dair herkesçe anlaşılabilir, basit, açık ama can alıcı sorular soruyor.

Yılmaz Murat Bilican’ın kaleme aldığı, Özlem Deveci’nin resimlediği Babamın Defterleri 2- Filozoflarla Zamandışı Söyleşiler, Dinozor Genç logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

YILMAZ MURAT BİLİCAN HAKKINDA

Bu kitapta sıkça adı geçen Ege’nin babası. 1986 Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar devlet okullarında ve son olarak İzmir Amerikan Koleji’nde felsefe öğretmenliği yaptıktan sonra 2016 yılında emekli oldu. Yazıları çeşitli mesleki dergilerde ve Radikal Gazetesi’nde yayınlandı. Halen T24 internet sitesinde yazıyor ve Çocuklar İçin Felsefe Derneği’nde çocuklar için felsefe atölyeleri yürütüyor.

edebiyathaber.net (13 Temmuz 2023)

Yorum yapın