Yıldız Ecevit edebiyatımızın önemli ismi Oğuz Atay’ın biyografik ve kurmaca dünyasını kaleme alıyor

Mayıs 13, 2023

Yıldız Ecevit edebiyatımızın önemli ismi Oğuz Atay’ın biyografik ve kurmaca dünyasını kaleme alıyor

Yıldız Ecevit’in Oğuz Atay‘ın biyografik ve edebi dünyasını irdelediği “Ben Buradayım… Oğuz Atay’ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası” adlı kitabı Everest Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“İyi bir hayat hikâyesi yazmak, bir hayat yaşamak kadar zordur.”
Oğuz Atay

“Ben Buradayım…” edebiyat araştırmacısı Yıldız Ecevit’in Türk edebiyatının kült yazarlarından Oğuz Atay’ın biyografik ve kurmaca dünyasını kaleme aldığı eseridir. 
Oğuz Atay’ın yaşamı ve edebiyat yolculuğu ilk kez kitaplaşırken, Yıldız Ecevit yazarın yapıtları ile yaşamının kesiştiği noktaları incelikle saptıyor. Atay’ın çocukluğu, ailesi, dostları, yazın arkadaşları, yazmakla geçen yıllar, başarı ve başarısızlıklar, hastalığı…. ve tüm esin ustaları! 
“Ben Buradayım…”da, tamamlanamayan bir külliyatın ve yaratıcısının yaşam ve metin odaklı kritiğini okuyacaksınız.

Bu metnin Oğuz Atay’ı, kuşkusuz onun yaşamda ve kurmaca dünyada bıraktığı izlerin derlenmesinden oluştu. Ama bu izlerin metindeki hiyerarşik konumlarını belirlerken yaptığım –bilinçli ya da bilinçsiz– seçimler ve yorumlar; onun bir özelliğini betimlerken, çoğu kez farkında olmadan kullandığım bir sözcüğün onay, anlayış, sevgi, belki de hayranlık yüklü içeriği ve her şeyden önce de metnin kurgusu, Atay’ın “Ben Buradayım…”daki dünyasında, benim ister istemez bıraktığım izlerdi. Bu kitabın Oğuz Atay’ı, benim kimliğimden süzülüp gelen bir Oğuz Atay: Benim Oğuz Atay’ım. Kim gerçeği katıksız aktardım diyebilir ki? 

edebiyathaber.net (13 Mayıs 2023)

Yorum yapın