Yiğit Okur’dan “Buralardan Geçerken”

Mayıs 14, 2015

Yiğit Okur’dan “Buralardan Geçerken”

?????????????????????????Yiğit Okur’un anı kitabı “Buralardan GeçerkenCan Yayınları etiketiyle yayımlandı.

1939’dan bu yana, soluk soluğa yaşanmış, deprem enkazından kurtarılmış bir hayatın özeti… Yiğit Okur, buralardan ‘sadece’ geçip gitmemek için bu kez kendi öyküsünü anlatıyor!

Pek çok ödüle değer görülmüş roman ve öykülerin yazarı Yiğit Okur’dan bu kez bir anılar kitabı… 1939’daki büyük Erzincan Depremi’yle başlıyor Okur’un anıları. Göçük altından çıkarılması, sonra savcı babasının atandığı İstanbul’a uzun, zorlu bir yolculuk… Sonra Galatasaray Lisesi ve Cenevre’de üstün başarılarla dolu hukuk eğitimi.Yaşama sıkı sıkıya bağlı, yaşadığı her zorluktan türlü dersler çıkaran, Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık etmiş üretken bir aydının anıları var Buralardan Geçerken’de.

Kitaptan

Anı yazmak; kendini ayıklamak, kendini temize çekmek, kendini ciltlemek, tortuya hayat vermektir. Bu kadar da değil: Eskiden, ince kabukları altında, sulu, etliyken yıllar içinde posalaşmış kocaman bir üzüm salkımını, belleğin değirmeninde eze eze elde ettiğimiz damlalardan yarım bardak şarap çıkartmak, dalgın, özlemsel, kendi tadını yudumlamak, kendi tadıyla sarhoş olmak gibi bir şey.

Yiğit Okur kimdir?

Orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı 50’li yıllarda, Varlık, Yenilik, Mavi dergilerinde şiirleri yayımlandı; aynı dönemde, Ugo Betti, Jean Cocteau, Herman Wook, André Maurois’dan roman, oyun çevirileri yaptı; Yeni Sabah, Vatan gazetelerinde tiyatro eleştirileri yayımlandı. Cep Tiyatrosu’nun kurucularından olan Okur, bir süre sahneye çıktı. Hukuk öğrenimini sürdürmek için 1958’de Cenevre’ye giden Okur’un, birincilikle bitirdiği fakültede tamamladığı doktora tezi, Cenevre Üniversitesi Hukuk Ödülü’ne layık görüldü. 1965’te yurda dönen Okur, aile geleneğini sürdürerek avukatlığa başladı. Bu süreçte çeşitli gazete ve dergilerde, söyleşi ve mesleki makalelerle yetindi. Yaklaşık kırk yıl süren sessizlikten sonra Yiğit Okur, Hulki Bey ve Arkadaşları adlı romanıyla yeniden yazın dünyasına döndü. O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları adlı öykü kitabıyla 2003 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ve Deniz Taşları romanıyla 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü aldı.

edebiyathaber.net (14 Mayıs 2015)

Yorum yapın