Masthead header

“Yerel Yönetimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Kurumsallaştırılması” semineri 9 Ocak’ta

MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Çarşamba Seminerleri kapsamında cinsiyet teması ile Özgün Akduran, “Yerel Yönetimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Kurumsallaştırılması: Beylikdüzü Belediyesi Deneyimi” başlıklı konuşmasını 9 Ocak Çarşamba 11.00’de yapacak.

Özgün Akduran, İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Maliye Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Akduran’ın akademik ilgi alanları arasında, özelleştirme, düzenleme ve düzenleyici kurumlar, kamu bütçesine yeni yaklaşımlar yer almaktadır. Akduran, 2013-2014 yıllarında Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Projesi’nde toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme eğitimlerinde ulusal uzman ve eğitimci olarak görev almıştır. 2018 yılında, Ayşegül Yakar Önal ve Gülay Günlük Şenesen ile birlikte Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD)’in yürütücüsü olduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi kapsamında hazırlanan Kentsel Haklar ve Hizmetlere Erişimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Haritalama ve İzleme Raporu’nun yazarıdır. Özgün Akduran’ın “Yerel Yönetimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Kurumsallaştırılması: Beylikdüzü Belediyesi Deneyimi” başlıklı konuşmasının tanıtım metninden:

“Kamu kurumlarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana plan ve uygulamalara entegre edilmesi bir başka deyişle kurumsallaşma, hizmetlerin hem üretilmesi hem de sunumu aşamalarının toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı kılınması için elzemdir. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme ise bu politikaların hayata geçirilmesinde işlevli bir araçtır. Bu sunum, İstanbul’un en hızla kentleşen ilçelerinden biri olan Beylikdüzü’nde, başkanın 2015 yılında Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği şartına imza vermesinden sonra ivme kazanan toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı hizmet anlayışının kurumsallaştırılması çalışmalarının 4 yıllık hikayesini konu edinmektedir.”

Yer: MSGSÜ Fındıklı Kampüsü / Video Konferans Salonu

http://www.carsambaseminerleri.org

http://www.facebook.com/carsambaseminer

http://www.twitter.com/carsambaseminer

edebiyathaber.net (7 Ocak 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r