Yeni yılda, her yaşa ve herkese bir Terry Pratchett kitabı

Aralık 24, 2020

Yeni yılda, her yaşa ve herkese bir Terry Pratchett kitabı

Tudem Yayın Grubu, Terry Pratchett’ın Domuz Baba adlı kitabını büyüklere, Noel Baba’nın Takma Sakalı adlı kitabını küçüklere yeni yıl hediyesi olarak öneriyor.

Tanıtım bülteninden

Ho Ho Ho!
Bu yıl uslu bir çocuk oldunuz mu?
O hâlde Terry Pratchett’ın Noel Baba’ya ithaf ettiği kitapları okumaya ve yeni yılı kahkahalarla karşılamaya hak kazandınız!

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan 41 kitaplık ”DiskDünya” serisi ile sıkı bir hayran kitlesi bulunan Terry Pratchett; tombala, piyango, ışıklı süslemeler, neşeli melodiler gibi ”klişeleşmiş” kutlamalardan azıcık farklı şeyler arayan çocuklar ve çocuk ruhlu yetişkinler için kaleme aldığı Domuz Baba ve Noel Baba’nın Takma Sakalı isimli kitaplarıyla, eğlenceli ve her zamankinden daha farklı bir yılbaşını garantiliyor.

Koca dünyada, Domuz Baba’nın yerini alabilecek tek bir kişi var…
Yetişkin okurların, gelenekselleşen yeni yıl kutlamalarına bambaşka bir gözle, yeniden bakmalarına fırsat tanıyan Domuz Baba, evrendeki en ”insani” değerlerden biri olan inanç kavramına ve unutulmaya yüz tutan çocukluk anılarına göz kırparken; kadim yılbaşı geleneklerinin ”büyülü” atmosferinde, gölgelerin içinde, hüznün mizahla el ele yürüdüğü, ışıltılı bir kurtarma operasyonuna odaklanıyor.

Bir alışveriş merkezi yanlışlıkla hakiki Noel Baba’yı işe alırsa ne olur? 
Küçük okurların içini yeni yıl coşkusuyla saracak sıcacık öykülerden oluşan Noel Baba’nın Takma Sakalı ise yüzyıllar boyunca her yönüyle büyük değişim gösteren Noel Baba efsanesinin günlük yaşama ve sosyal ilişkilere yansımasını komik bir dille kalemine doluyor. Üstelik bir yandan da bilgisayar, yapay zekâ ve bu öykülerin yazıldığı zamanlarda henüz keşfedilmemiş bilumum teknolojik gelişmenin Noel ruhu üzerindeki etkilerini tartışıyor.

Fantastik edebiyatın şövalyesi Sör Terry Pratchett, hayranlık uyandıran fantezi unsurları ve özgün kurgularıyla yılbaşı ruhuna farklı alternatifler getirdiği bu kitaplarında, insanlığın umutlarına bile göz dikenlere inat, ümitli ve mutlu yıllar vadediyor.

 O hâlde, kutlamalar başlasın! 

edebiyathaber.net (24 Aralık 2020)

Yorum yapın