Yaşar Kemal Sempozyumu 2-3 Aralık’ta

Kasım 2, 2022

Yaşar Kemal Sempozyumu 2-3 Aralık’ta

“Yaşar Kemal ile Bin Bir Çiçekli Bahçede” sempozyumu yarın İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başlıyor. Sempozyum herkesin katılımına açık olacak. 

Usta yazar Yaşar Kemal’in anlatı dünyasının “doğa” ve “insan” eksenleri üzerinden tartışılacak “Yaşar Kemal ile Bin Bir Çiçekli Bahçede” sempozyumu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) yarın başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı’nın düzenlediği sempozyuma ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmirli edebiyatseverleri ama asıl gençleri bu sempozyuma katılmaya çağırıyorum. Gelin ki Anadolu kültüründen yeşeren, o kültür üzerinde yetişen koca çınarımızı, büyük ustamızı birlikte analım” dedi.

‘Sanatçı dostları Yaşar Kemal’i anlatacak’

Sempozyum iki gün sürecek ve herkesin katılımına açık olacak. Açılış konuşmalarını Yaşar Kemal’in eşi ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli ve Başkan Tunç Soyer yapacak. Sempozyum “Yaşar Kemal’e Merhaba” başlıklı ön oturum ile başlayacak. İlk oturuma Amerikalı besteci Michael Ellison, usta yazarın İsviçre’de kitaplarını basan Union Yayınevi’nin yöneticisi Lucien Leitess, şair Ataol Behramoğlu ve Yaşar Kemal’in ‘Yılanı Öldürseler’ romanından aynı isimle beyazperdeye aktarılan filmin yönetmeni Türkan Şoray konuşmacı olarak katılacak.

Sanatçı, edebiyatçı, gazeteci ve bilim insanları sempozyum kapsamında ön oturum da dahil olmak üzere toplam 7 oturumda Yaşar Kemal ve onun edebiyatı hakkında konuşacak. Sempozyum kapsamında usta yazarın ilk kez İzmirlilerle buluşacak fotoğraflarından oluşan sergi de ziyaret edilebilecek.

Oturumların ardından yine AASSM’de Kardeş Türküler ücretsiz olarak konser verecek. Herkesin katılımına açık konser 3 Aralık Cumartesi günü 20.00’de başlayacak. 

Kaynak: GazeteDuvaR (2 Aralık 2022)

Yorum yapın