Masthead header

Yalan hiç bu kadar gerçek olmamıştı

Michiko Kakutani’nin Hakikatin Ölümü adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Pulitzer ödüllü ünlü eleştirmen Michiko Kakutani’nin kaleme aldığı Hakikatin Ölümü, Amerika’nın akıl ve mantıktan nasıl uzaklaştığı üzerine eleştirel bir deneme.

Kakutani, nesnel gerçekliğin, özellikle Beyaz Saray’da yaşayan kimseler tarafından bozulduğu, alaya alındığı ve küçümsendiği bir dönemde yaşamakta olduklarına ve bunun faşizme uzanan bir yol olduğuna dikkat çekiyor.

İdeolojilerin ve komplo teorilerinin önemsendiği, hatta bilimin dalgaya alındığı bu dönemde, yani Trump çağında propaganda içerikli yalan haberler Amerikan medyasını, özellikle internet haberciliğini esir almış ve bireyler hakikat yerine kendi önyargılarını destekleyen gündelik inanışların kölesi haline gelmiştir.

“Hakikat sonrası çağ” (post-truth) olarak adlandırılan bu yeni çağda Amerikan entelektüelleri, özgür medyanın farklı kesimlerce manipüle edilmesinden çok rahatsız. Michiko Kakutani de Hakikatin Ölümü‘nde sosyal medya, edebiyat, televizyon, akademi ve siyaset gibi alanlardaki bazı eğilimlerin, dönemin önünü nasıl açtığını; öznel düşüncenin nasıl olup da nesnelliğin, bilimin ve sağduyunun önüne geçtiğini tartışıyor ve hakikatten sapmanın, ucu faşizme dek uzanabilecek sonuçlarına da dikkat çekiyor.

“Dünyanın dört bir yanında, haber yapmak için çalışan gazetecilere” adanmış olan bu kitap, hakikatin öldüğünü kabullenmeyenler için bir rehber niteliğinde. 

Yazar Hakkında:

Michiko Kakutani (d. 1955) Yale Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı okuduktan sonra, bir süre Washington Post‘ta ve Time dergisinde sanat ve kültür konularında muhabirlik yaptı. Ardından yıllarca çalışacağı New York Times‘a geçti. “Çağdaş edebiyat ve kitaplar üzerine tutkulu ve kıvrak yazılarıyla” edebiyat eleştirisi dalında Pulitzer Ödülü (1998) sahibi olan Michiko Kakutani, New York Times‘ta uzun yıllar yayımlanan köşesi (1983-2017) ve keskin kalemiyle tanınıyor. Dünya edebiyatının önde gelen yazarları bile onun eleştiri oklarından kurtulamazken, kimilerinin yazarlık kariyerlerindeki yükseliş de Kakutani’nin verdiği destekle açıklanıyor.

2017’de ABD’de Trump çağı başladı ve Kakutani de dayanamayıp medyanın yeni yalanları üzerine Hakikatin Ölümü‘nü kaleme aldı.

edebiyathaber.net (30 Ocak 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r