“WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul” dijital ortamda

Şubat 19, 2021

“WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul” dijital ortamda

WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, WOW Vakfı ortaklığında, British Council ve Sabancı Vakfı işbirliği ile ilk kez 5-6-7 Mart tarihlerinde dijital olarak düzenlenecek.

WOW – Dünya Kadınlar Festivali, kadınları destekleyerek, kadınların karşılaştığı güçlükleri ve daha eşit bir dünya için oluşturdukları çözümleri görünür kılmayı hedefliyor. Mart ayında Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayacak olan festival, İstanbul dışında Birleşik Krallık, New York, Nepal, Bangladeş, Pakistan, Tayvan ve Batı Avustralya’da da gerçekleşecek.

Bu yıl “Şehirde Kadın Olmak” temasıyla düzenlenecek festivalde toplumsal cinsiyetin hayatlarımızı nasıl etkilediği, “Şehir Hayatına Katılım”, “Şehrin Görünmeyen Yüzü”, “Şehirde Dayanışma” alt temaları çerçevesinde ele alınacak.

Dijital ortamda gerçekleşecek festivalde, sanat ve sivil toplum alanlarından kadınların imza attığı çalışmalara yer verilecek. Kapsayıcı, kesişimsel, adil ve herkese açık bir platform görevi gören festival kadınların sesini duyurmak için imkân yaratıp yeni fikirlerin doğmasına zemin hazırlayacak.

Paneller, fikirler, performanslar…

WOW Paneller bölümünde Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve sanatçıların bir araya gelerek festivalin alt temalarını tartışacak. WOW Büyük Fikirler bölümünde ise Türkiye’den, engelleri ve sınırları aşan kadınların cesaretlendiren hikâyeleri paylaşılacak.

Festival, Birleşik Krallık ve Türkiye’den, farklı disiplinlerde çalışan kadın sanatçıları da ağırlayacak. Birleşik Krallık’tan Selector Radyo, Serious Müzik ve MAYK Tiyatrosu iş birlikleri ile Birleşik Krallık’tan davet edilen ve British Council’ın “Kadın Sanatçılar için Kültürde Kadın Gücü Destek Programı” ile Türkiye’den seçilen müzisyen ve gösteri sanatları profesyonellerinin, pandemi koşulları nedeniyle seyirciyle buluşamamış üretimleri, WOW Sesler ve WOW Performans bölümlerinde yer alacak. Festival kapsamında gerçekleşecek WOW Konser bölümlerinde; EFG Londra Caz Festivali’ni düzenleyen Serious’un programlamasını yaptığı açılış konserinin yanı sıra, Türkiye’den müzisyenlerin performansları da yer alacak.

Pozitif organizasyonuyla gerçekleşecek WOW İstanbul Festival’inde toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde oluşturulan WOW Sivil Alan Dayanışma Atölyeleri çevrimiçi ve interaktif bir program ile katılımcılarla buluşacak.

WOW İstanbul Festivali, Erişilebilir Her Şey danışmanlığında herkes için daha erişilebilir olmayı hedefliyor. Festival yayınlarında, simultane Türk İşaret Dili çevirisi, Türkçe ve İngilizce altyazı çevirileri ve simultane Türkçe sesli çeviri yapılacak.

Kaynak: Kültür Servisi. com (19 Şubat 2021)

Yorum yapın