“Uzun ince” bir karavan yolculuğu…

Mayıs 10, 2022

“Uzun ince” bir karavan yolculuğu…

İsmet Bertan’ın “Bozuk Pusula” adlı romanı, 10 ve üzeri yaş grubu için Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ödüllü yazar İsmet Bertan okurunu, macera ve gizem dolu bir Anadolu yolculuğuna çıkarıyor. Dedeyle torunun karavan tatili, Hattuşa’dan Divriği’ye, Nemrut Dağı’ndan Göbeklitepe’ye uzanıyor. Kadim uygarlıkların izinde yöresel zenginliklerle renklenen romanda, Âşık Veysel’in ezgileri, flamenko dansıyla buluşuyor. Birbirine kavuşmak için çırpınan eski pusula figürlerinin soluksuz, gerçeküstü arayışı ustaca anlatılıyor. Yaşadığımız coğrafyanın tarihiyle kurduğumuz bağ ve insanın yolculuğunda iz bırakan hikâyeler, büyülü bir anlatımla ve renkli betimlemelerle canlanıyor.

Tunç ve dedesi, yaz tatilinde hayalini kurdukları yolculuğa çıkarlar. Karavan Tırtıl’la Ankara’dan ayrılan ikili, bozuk pusulanın kafası bozuk figürü Prens Valetta’nın sırrını çözmeye kalkınca rotadan sapar, Anadolu’da gezmeye başlarlar. Antika pusula yüzünden kazı alanlarına, antik kentlere, müzelere ve milli parklara uzanan yolda, Tunç yeni arkadaşlar da edinir. Dede torun, sürprizlerle dolu yolculukta, bir efsanenin parçası olduklarını fark edecektir…

Yazar hakkında

İsmet Bertan: 1959’da Manisa, Alaşehir’in Piyadeler köyünde doğan İsmet Bertan, yatılı okuduğu Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesi’nin ardından, Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde belgesel program yapımcılığı ve yönetmenliği görevini sürdürdü. Hızlı Tosbi adlı ilk çocuk romanı, “İlk Kitabını Kendin Boya” dizisinden minikler için hazırlanan Minik Tosbi Evini Arıyor‘la birlikte, 2005’te yayımlandı. Aynı yıl, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından Yılın Çocuk Romanı seçildi. Yazarın, öykülerini topladığı Muhteşem İkili‘yi (2006), geleneksel masallardan yorumladığı romanı Şaşkın Cengâver (2009) ve sokaktaki hayvan dostlara selam niteliğindeki çocuk romanı Hödük, Güdük, Bir de Bıdık, Rap Rap Rap! (2012) izledi. Son kitabı, bir dedeyle torunun gizemli karavan macerasını anlattığı Bozuk Pusula (2022) olan Bertan, belgesel tadındaki yedi kitaplık tarihsel roman koleksiyonu “Anadolu’da Bir Zamanlar“la da tanınıyor. Yazar, eşiyle birlikte İzmir’de yaşıyor; iki çocuğu var.

edebiyathaber.net (10 Mayıs 2022)

Yorum yapın