Üsküp’ten İstanbul’a uzanan gerçek bir yaşam hikayesi

Aralık 21, 2023

Üsküp’ten İstanbul’a uzanan gerçek bir yaşam hikayesi

Nagehan Kruç Şeremet’in “Kerpiç Reçeli” adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Üsküp’te varlıklı bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen genç bir kadının, Türkiye’ye göç etmesiyle birlikte altüst olan  hayatıyla yüzleşmesini konu alan Kerpiç Reçeli umudun ve çabanın kitabı.

Kerpiç Reçeli karşılaştığı insanlarca duyguları incinen ve tüm zorlu koşullara rağmen yenilmemeyi hayatının başrolüne oturtmuş genç bir kadının gerçek yaşam hikayesi üzerinden zorlu bir dönemi de bizlere hatırlatıyor. 

Arka Kapak Yazısı:

REÇEL TADINDA BİR DRAM GÜZELLEMESİ…

“Karşımda duran küçümseyerek baktığım bu kerpiç ev benimdi. Ona yanaşan sevgiye muhtaç incir ağacı da. Sahip olduğumuz, elimizde kalan tüm varlığımızla satın almıştık hepsini. Sanki bu minik bahçe büyük bir kazandı. Kaynatıyordum şeker tadında avuntularımla tüm dertlerimi. Bir yandan kavanozlara hapsetmiş, karakışa saklıyordum. En çaresiz günlerimde yiyecektim kerpiç reçelini.”

Nagehan Kruç Şeremet, özgünlüğü ilk romanın çok ötesinde olan bu eserinde, okuru etkili üslubuyla Üsküp’ten İstanbul’a uzanan bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Kerpiç Reçeli, geçmiş-şimdi-gelecek üçgeninde reçel kavanozlarından ortak hafızamızın derinliklerine süzülen gerçek bir hayat hikâyesi.

“Dosyayı tamamladığımda artık bilgisayarımın kapağını her açtığımda selamlaştığım sıradan bir Word dosyası olmadığının farkına varmıştım. Kerpiç Reçeli artık herkesin okuması, tadına varması gereken reçel tadında bir dramdı. Hepimizin her gün umutla hayata tutunup yaşamaktan bıkmadığı…”

Nagehan Kruç Şeremet

Yazar Hakkında:

Nagehan Kruç Şeremet 3 Ekim 1990 tarihinde, İstanbul Beyoğlu’nda doğdu. Edebiyat ve yazma ilgisi ortaokul çağlarında başladı. Lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde tamamladı. İlk oğlunun doğumundan sonra “Çocuk Gelişimi” alanına ilgi duydu ve Çocuk Gelişimi alanında ikinci lisans eğitimini tamamladı. Öğretmenlik mesleğini sürdürdüğü yıllarda, ilçe genelinde yapılan yarışmalar neticesinde bir yıl anı türünde, diğer iki yıl ise şiir türünde ödüller aldı. İkinci oğlunun dünyaya gelmesinin ardından Kırklareli Üniversitesi Enstitüsü’nde, Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Balkan göçmeni bir ailenin son kızı olma duygusunun sorumluluğu ile büyüklerinden işittiği anıları yeniden kurgulayarak romanlaştırdı. Yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir. Her türlü yazınsal metni ilgiyle okuyarak gündemi takip eder ve yazmayı sever.

edebiyathaber.net (21 Aralık 2023)

Yorum yapın