Ünlü Fransız yönetmen vefat etti

Şubat 26, 2021

Ünlü Fransız yönetmen vefat etti

Fransız sinemasının ikonik yönetmenlerinden Bertrand Tavernier, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Ödül dolu sanat yaşamı ile tanınan Tavernier’in ölümü, başkanlığını yaptığı Fransız Institut Lumière ve Cannes sanat yönetmeni Thierry Fremaux tarafından yapılan açıklamalarıyla da doğrulandı.  

”Bir Haftalık Tatil”, “L.627”, “Her Şey Bugün Başlıyor” ve “Montpensier Prensesi” gibi birçok filmiyle tanınan ünlü yönetmen, 25 Nisan 1941’de Lyon kentinde doğdu. Tavernier’in sanatçı kişiliğinin oluşmasında Nazi karşıtı yazar babası ve Fransa’daki Mayıs 1968 olaylarının etkisi büyük oldu.

”Saint-Paul Saatçisi” isimli ilk filmiyle Louis Delluc Ödülü’nü ve 24. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde de “Jüri Özel Ödülü”nü kazanan Tavernier, ilk filmlerinde “gizem” teması hakimken, daha sonra yaptığı filmlerde toplumsal sorunlara eğildi ve sol siyasi görüşlerini filmlerine aktararak modern Fransız toplumuna eleştirel bir bakış açısıyla yaklaştı.

Tavernier, ”La vie et rien d’autre” isimli filmiyle,  BAFTA en iyi yabancı film ödülünü ve dört ayrı dalda Cesar Ödülü’nü kazandı. 1995 yapımı ”L’Appât” adlı filmiyle 45. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünün sahibi oldu. Bundan dört yıl sonra, 49. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde de, ”Ça commence aujourd’hui” isimli yapıtı “Mansiyona” layık görüldü.

Kaynak: GazeteDuvar (26 Mart 2021)

Yorum yapın