Masthead header

Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nin kazananları belli oldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nde ödül kazananlar belli oldu.

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) ve Dersim Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği festivalde Yılmaz Güney’in sanat anlayışının temeli olan, halktan yana sanat yapan amatör ya da profesyonel tüm sanatçıları, ortak bir platformda buluşturmak ve üretime teşvik etmek amaçlanıyor.

Sinema (kısa film, kısa belgesel, kısa senaryo), öykü, şiir, karikatür ve fotoğraf dallarında olmak üzere beş sanat dalında başvuruların kabul edildiği festivalde, seçici kurulun değerlendirmesiyle ödül kazananlar belirlendi.

7 Haziran’da İstanbul’da, 14 Haziran’da ise Dersim’de düzenlenmesi planlanan ödül törenleri korona virüsü salgını nedeniyle Eylül ayına ertelendi. Etkinlik ve ödül töreni ile ilgili ayrıntılı bilgi ilerleyen günlerde açıklanacak.

Festivali kazananları şöyle:

TÜRKÇE ÖYKÜ ÖDÜLLERİ

Yılmaz Güney Ödülü: “Kara Göl” – Sitem Şanlı
Mansiyon: “Elli Böcük” – Erol Tanrıbuyurdu

KURMANCÎ ÖYKÜ ÖDÜLLERİ

Yılmaz Güney Ödülü: “Wê û Wî” – Şeref Yedîşgîn
Seçici Kurul Özel Ödülü: “Dengê Yasemînê” – Ferhadê Mihemed
Mansiyon: “Spêle” – Alî Bal

ERMENİCE ÖYKÜ ÖDÜLÜ

Seçici Kurul Özel Ödülü: “Mandalina Ağaçları” – Melis Siropyan

KIRMANCKÎ ÖYKÜ ÖDÜLÜ

Seçici Kurul Özel Ödülü: “Perrperest” – Pasûr Pîa

TÜRKÇE ŞİİR ÖDÜLLERİ
Yılmaz Güney Ödülü: Sultan Gülsün
Seçici Kurul Özel Ödülü: Ali Karan
Mansiyon: Ercihan Yolcu

KURMANCÎ ŞİİR ÖDÜLLERİ

Yılmaz Güney Ödülü: Fatma Dündar ve Mahsûn Reşçelan
Seçici Kurul Özel Ödülü: Abdullah Kurt
Mansiyon: Rawin Sterk Yildiz ve Abdurrahman Kaynar

3. ULUSLARARASI YILMAZ GÜNEY KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ ADINA KİRMANCKÎ ŞİİR ÖDÜLÜ

Mansiyon: Zeynel Abidin Gündüz

FOTOĞRAF ÖDÜLLERİ

Yılmaz Güney Ödülü: Özge ERGİN
Özendirme Ödülü: İlhan KILINÇ
Seçici Kurul Ödülü: Nurullah YILMAZ
Mansiyon: Muzaffer Murat İLHAN
Ahmet Burak GÜRALP
Mehmet Veysi ŞİMŞEK

KARİKATÜR ÖDÜLLERİ

Yılmaz Güney Onur Ödülleri:
Oleksy Kustovsky – Ukrayna
Jitet Kustana – Endonezya
Muammer Olcay – Türkiye
Hasan Ceylan – Türkiye
Doru Axinte – Romanya

YILMAZ GÜNEY KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Halit Kurtulmuş Aytoslu – Türkiye

Seçici Kurul Özel Ödülü:
Mojmir Mihatov – Hırvatistan

YILMAZ GÜNEY ÖZGÜRLÜK ÖDÜLLERİ

Haydar Bayar – Türkiye (Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi)
Barış İnan – Türkiye (Kocaeli 2 Nolu F Tipi Hapishanesi)

GENÇ ÇİZER ÖDÜLÜ

Beren Kaya – Türkiye

edebiyathaber.net (19 Haziran 2020)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r