Masthead header

Türkiye ‘kitap’tan mahkum

Yayımladığı iki kitap nedeniyle Türk mahkemeleri tarafından ağır para cezasına mahkum edilen Peri Yayınevi sahibi Ahmet Önal, bu mahkumiyet kararlarına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı ifade özgürlüğü kararını oy birliğiyle kazandı.

“Teyrê Baz – Bir Kürt İşadamı Hüseyin Baybaşin” ve “Dersim’de Alevilik” kitapları nedeniyle Türkiye’de “kin ve düşmanlığa tahrik” iddialarıyla mahkum edilen yayıncı Ahmet Önal’ın 2004 yılında AİHM’ye yaptığı şikayetle ilgili karar bugün açıklandı.

Mahkeme, 1999 yılında yayımlanan kitapların sadece halkı bilgilendirme amaçlı olduğunu ve şiddet, ayaklanma, savaş veya silahlı eylem çağrısı içermediği sonucuna vararak, yayınevi sahibine yönelik mahkumiyet kararıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

Mahkemenin gerekçeli kararında, davacının yargılanmasına neden olan yayınların içeriklerinin davacının ifade özgürlüğünü kısıtlamak için meşru bir gerekçe teşkil etmediği, davacı hakkındaki mahkumiyet ve kitapların toplatılması kararlarının ise “izlenen meşru hedeflerle orantısız” olduğu belirtildi.

Karar gereği Ankara davacıya maddi ve manevi tazminat olarak 6 bin Euro ödeyecek.

ntvmsnbc.com (3 Ekim 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r