Tudem’den rehber niteliğinde deyimler kitabı

Ağustos 29, 2023

Tudem’den rehber niteliğinde deyimler kitabı

Tudem Yazı Kurulu’nun kaleme aldığı Deyimler Atölyesi adlı kitap Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Günlük konuşmada ve yazı dilinde deyimlere sıkılıkla yer veriyoruz. Peki, sözlü ve yazılı anlatım becerilerimizi zenginleştiren deyimleri ne kadar etkili kullanabiliyoruz?

Deyimler Atölyesi sayesinde, dilin inceliklerinden olan deyimlerin söylemsel işlevini zihninizde anlam bağlantıları kurarak çok daha iyi kavrayacak; deyimleri severek ve ”farkında olarak” kullanmanın tadına varacaksınız. 

Bu kitabı bitirince;

• Deyim nedir, deyimlerin özellikleri nelerdir?
• Mecaz ile deyim arasında nasıl bir bağlantı var?
• Neden deyim kullanılır?
• Deyimlerin dil açısından önemi nedir?
• Deyimlerle atasözlerini ayırt etmek mümkün mü?
• Diğer dillerde deyimler nasıl karşılık buluyor?

sorularının yanıtlarını öğrenmekle kalmayacak; aynı zamanda her konu başlığının altında verilen bilgilerin sonundaki ”Pratik Yapalım” sayfalarındaki alıştırmaları çözerek bilgilerinizi pekiştirme fırsatı bulacaksınız. 

Deyimleri en temelden başlayarak yapı, anlam, sözcük, cümle ve metin boyutlarında adım adım inceleyen bu rehber çalışma; çeşitli örnek metinler, bulmacalar ve testler eşliğinde düşünmeye dayalı, etkileşimli bir içerik sunuyor. 

Merkezî sınavlarda deyimlerin sorularda ne şekilde ele alındığına da değinen kitap ayrıca, MEB’in son yıllardaki merkezî sınavlarda kullandığı tüm deyimleri mini bir ”Deyimler Sözlüğü” başlığı altında topluyor.

10 yaş ve üzeri öğrencilerin başucu kitaplıklarında mutlaka bulundurmalarını önerdiğimiz Deyimler Atölyesi; dil zenginliğimizi ve kültürümüzü çok daha yakından tanımamızı olanaklı kılıyor, deyimler üzerine uzun uzun düşündürüyor.

Benzersiz içeriği ve özgün tasarımıyla fark yaratan bu kitaba ”dikkat kesilmemek” olmaz, bizden söylemesi!

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (29 Ağustos 2023)

Yorum yapın