Tek bedende 24 farklı kişilik barındıran Billy Milligan’ın gerçek hikayesi

Haziran 24, 2024

Tek bedende 24 farklı kişilik barındıran Billy Milligan’ın gerçek hikayesi

Daniel Keyes’in Billy Milligan’ın Zihinleri adlı kitabı Koridor Yayınları tarafından Handan Ünlü Aktanır çevirisiyle 2020 yılında yayımlanmıştı. Edebiyat Haber olarak konuya igi duyan okurlara bu çarpıcı kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden:

Tek bedende 24 farklı kişilik barındıran Billy Milligan’ın gerçek hikâyesi

Billy Milligan, bedenine hâkim olmak için mücadele eden yirmi dört belirgin kişiliğin içinde hapsolmuş genç bir adamdır. Bu mücadele, üç kadını kaçırmak ve onlara tecavüz etmekle suçlanarak tutuklanmasına kadar sürer. Billy Milligan çoklu kişilik bozukluğu olan bir akıl hastası olduğu gerekçesiyle kendisine isnat edilen bu suçlardan beraat eder, mahkemenin bu kararı tarihte ilktir ve bugüne kadar bilinen en dikkat çekici ve tüyler ürpertici çoklu kişilik vakasını toplumun gözleri önüne sermiştir.

Sıradan bir suçlu olan Philip; bir ecza deposu soygununun planlayıcısı ve uyuşturucu dünyasıyla bağlantıları olan Kevin; tek amacı Billy’nin üvey babasını öldürmek olan April; Billy’nin bedenini onun tutuklanmasına neden olan tecavüzlerde ‘kullanan’ şefkate aç, çekingen ve lezbiyen Adalana; tüm kişiliklerin acılarını hisseden sekiz yaşındaki David ve erkeklerden, kadınlardan, kız ya da erkek çocuklardan oluşan tüm diğerleri ve onları bir arada tutabilen tek kişilik olan Öğretmen… İşkenceler içindeki bu genç adamın zihninin derinliklerine ve onun paramparça olmuş dehşet verici dünyasına yolculuğa hazır olun.

edebiyathaber.net (24 Haziran 2024)

Yorum yapın