“Tarihe Yön Veren 100 Kadın” yeniden

Şubat 24, 2021

“Tarihe Yön Veren 100 Kadın” yeniden

“Tarihe Yön Veren 100 Kadın” kitabının 2. baskısı Hürriyet Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kadınlar vardır… Kadınlar dayanıklıdır, yaratıcıdır, vericidir.

Tarihten bugüne kadınlar, bin bir türlü zorlukla karşılaştıkları halde dirayet göstermiş, dik durmuş ve olağanüstü işler başarabilmişlerdir.

Bu eserde yer alan “Tarihe Yön Veren 100 Kadın”ın ortak özelliği de hepsinin “dirayetli” ve “yürekli” oluşudur. Herkesten farklı olmak büyük cesaret ister, hedefe kilitlenmek ister, yoğun bir çalışma ister, geniş bir hayal gücüne sımsıkı sarılabilmek ister; sessiz sedasız, hiçbir engel tanımadan ilerleme azmi ister… Osmanlı Sarayı’nda; Harem’den Macar Kralı’na mektup yazan Hürrem Sultan gibi, İsa’nın annesi Meryem gibi, savaş pilotu Sabiha Gökçen gibi, moda dünyasında fırtınalar estiren Coco Chanel gibi, eline balta alıp düşmana saldıran Nene Hatun gibi onlarca kadın topluma yol göstermiş, onları yönlendirmiş ve cesaretlendirmişler…

Bu kadınlar bize, topluma yön verecek işler yapmak için; belirli bir alandan, çevreden veya statüden olmanın gerekli olmadığını gösteriyor. Bu olağanüstü insanların yaşam öyküleri, sonuç alıncaya dek çalışma azminin eksilmemesinin önemini anlatıyor, sonuca ulaşmak için hedefe odaklanmanın şart olduğunu kanıtlıyor.

“Tarih Yön Veren 100 Kadın”ın yaşam öyküsünün daha iyi ve daha insanca yaşamak için yol gösterici olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Nurhan Atasoy

Hazırlayan : Fırat Karadeniz

Editör: Ömür Kurt

Danışma Kurulu: Doğan Hızlan- Prof. Dr. Günay Kut – Muazzez İlmiye Çığ – Prof. Dr. Nurhan Atasoy

edebiyathaber.net (24 Şubat 2021)

Yorum yapın