Masthead header

Sylvia Plath’in tüm öykü ve düzyazıları yayımlandı

johnny_panik_ve_ruyalarin_ruhsal_kitabi_1baskiSylvia Plath’in tüm öyküleri, defterlerinden ve ardında kalan arşivinden çıkan kurgusal düzyazıları, “Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı” adıyla Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Yaşama yönelik hassasiyetlerini yapıtlarına yansıtan Sylvia Plath, kısa ömrüne rağmen edebiyat tarihine geçen yazarlardandı. Hayattayken daha çok şair yanıyla bilinen Plath, ölümünden sonra kişiliğiyle ve özgeçmişiyle neredeyse efsaneleşti. Bunların ötesinde, hem psikiyatrik tedavilerini, çocukluğunda yaşadığı hüsranları, üniversite yıllarını ve şair kocasıyla gelgitli ilişkilerini yansıtan, hem de oldukça zeki bir genç kadının yeteneğinin emareleri olan öyküleri de sadece “Plath’onikler” değil, iyi edebiyat meraklıları için de gizli bir hazinedir.

İlk basımı, popüler dergilerde yayımlanmış on üç öykünün derlemesi olarak sunulan “Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı”, Plath’tan kalan arşivin tekrar elden geçirilmesiyle ortaya çıkan malzemenin ışığında genişletilmiş ve hem yayımlanmış diğer öykülerinin hem de güncesindeki kurgusal notlarıyla öykü taslaklarının eklenmesiyle “Sırça Fanus” dışındaki tüm düzyazılarını barındıran önemli bir yapıt haline geldi.

edebiyathaber.net (17 Mart 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r