“Süpernormal: Zorlukların ve Rezilyansın Anlatılmamış Hikâyesi” raflarda

Temmuz 1, 2024

“Süpernormal: Zorlukların ve Rezilyansın Anlatılmamış Hikâyesi” raflarda

Meg Jay’in Süpernormal: Zorlukların ve Rezilyansın Anlatılmamış Hikâyesi Dr. Meg Jay adlı kitabı Epsilon Yayınevi tarafından Özgü Umut Hoşafçı çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Her dört kişiden üçü yirmili yaşlara gelene kadar çeşitli zorluklarla karşılaşıyor: boşanma veya ölüm sonucu ebeveynini kaybetmek, zorbalık, alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı, akıl hastalığı, istismar ve aile içi şiddet bunlardan sadece birkaçı. Ne yazık ki bu travmatik deneyimler pek çok insanın hayatının bir parçası; bilmediğimiz şeyse tüm bunlarla nasıl başa çıkıp yeni bir hayat kurabildikleri…

Klinik Psikolog Meg Jay, detaylı araştırmalarla zenginleştirdiği bu kitapta, çocuklukta yaşanan travmatik deneyimlere rağmen olağanüstü başarılara imza atan “süpernormal” insanların hikâyelerini paylaşıyor. Günümüzde önemli bir yere sahip olan “rezilyans” kavramının ve “rezilyant” çocukların tanımını yaparken bir yandan da aşağıdaki sorulara cevap veriyor:

• Korkunun beyni nasıl etkilediği ve bunun sır saklamaya nasıl yol açtığı,

• Kronik stresin, savaş ya da kaç tepkisini nasıl tetiklediği ve bunun hayatımızı olağanüstü bir dikkatle ve kararlılıkla geçirmemize nasıl katkıda bulunduğu,

• Başarı zırhının geçmişten gelen mızrakları ve okları nasıl püskürttüğü,

• İyilik yapmanın neden bizim için iyi olduğu ve sevginin neden var olan en güçlü ve anlaşılması en zor süper güç olduğu.

Süpernormal, çocukluklarında yaşadıkları zorluklardan sonra beklenmedik yerlere gelenlerin hikâyesidir. Bu ilham verici eserde hem yalnız olmadığınızı hem de başarıya ulaşmanın ipuçlarını bulacak, içinizdeki “süpernormal”i keşfedeceksiniz.

edebiyathaber.net (1 Temmuz 2024)

Yorum yapın