Stephen King’in ve Richard Chizmar birlikte yazdı: “Gwendy’nin Düğme Kutusu”

Ocak 16, 2020

Stephen King’in ve Richard Chizmar birlikte yazdı: “Gwendy’nin Düğme Kutusu”

Çevrildiği her dilde bestseller olan usta yazar Stephen King’in ve Richard Chizmar’ın birlikte yazdığı Gwendy’s Button Box kitabı İnkılâp Kitabevi etiketiyle ve Gwendy’nin Düğme Kutusu ismiyle raflarda yerini aldı.

Gwendy Peterson 12 yaşında; ailevi sorunlarla başa çıkmaya çalışan, fazla kiloları nedeniyle okulda zorbalığa maruz kalan bir genç kız. İntihar Merdivenleri’ni tırmandığı bir gün Richard Farris ile karşılaşır ve Farris Gwendy’e bir düğme kutusu verir. Gwendy’nin hem insanı huzursuz eden hem de merak uyandıran hikâyesi ise asıl burada başlıyor.

Gwendy; kutuya sahip olduktan sonra hayatında, bedeninde, düşüncelerinde ve hatta dünyada birçok önemli değişiklik olan, bu değişikliklerin nedeni olan kutuyu sorgulamaya başlar.

“Düğme kutusu sadece güç vermiyor; gücün kendisi o.”

Arka Kapak

Üzerinde 8 tane düğmesi ve 2 tane tutacağı olan bir kutu… Bu kutunun yeni sahibi; 12 yaşındaki Gwendy Peterson. Gwendy, kutunun sahip olduğu gizli ve görünmez gücü yöneterek dünyayı güzelleştirme ya da dünyayı felaketlere sürükleme gücüne sahip olduğunu fark ediyor.

Gwendy bu gizli gücün dünyanın iyiliği ya da kötülüğü üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacağını düşünürken kutunun gücü Gwendy’i yönetmeye başlıyor. İşte tam da burada Gwendy’nin içindeki küçük ses giderek cevabı olmayan sorular soruyor: “Neden sen, Gwendy Peterson? Bu yuvarlak dünyada bütün o insanların içinden neden seni seçti? Bu kutu da neyin nesi… Ve bana ne yapıyor?”

Tüm bu soruların sonunda Gwendy’nin Düğme Kutusu okuru çarpıcı bir gerçekle yüzleştiriyor: “Hayatının ne kadarı kendine ait, ne kadarı ikramlarıyla ve düğmeleriyle birlikte kutuya ait?”

Usta yazar Stephen King’in ve Richard Chizmar’ın birlikte kaleme aldığı Gwendy’nin Düğme Kutusu okuyucuya hem tatlı hem de insanın keyfini kaçırabilecek bir hikâye sunuyor.

eebiyathaber.net (16 Ocak 2020)

Yorum yapın