Spinoza’nın Marksist yorumu

Şubat 13, 2023

Spinoza’nın Marksist yorumu

George L. Kline’ın “Sovyet Felsefesinde Spinoza” adlı kitabı, Akın Sarı çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İlkin 1952’de yayımlanan bu kitap, Spinoza yorumunun çatışan Marksist okulların ortaya çıkışı da dahil olmak üzere, 1920’ler ve 30’larda Sovyetler Birliği’nde Spinoza biliminin yeniden canlanması üzerine çok sayıda çalışmayı bir araya getiriyor.

Bu çalışma, bağlama dair referanslar sağlayan uzun bir girişle birlikte, 1923-1932 yılları arasında Spinoza üzerine yayımlanan yedi nitelikli makalenin Kline tarafından yapılan çevirilerini içermektedir. Bu gelişmeler, bir Batı Avrupa diline önceden çeviri yapılmaması nedeniyle Rusya dışında genellikle bilinmiyordu.

Spinoza’nın Marksist yorumu, yalnızca Batı biliminin baskın geleneklerinden değil, aynı zamanda Devrim öncesi Rusya’nın eleştirel ve olumsuz görüşlerinden de bir kopuşu temsil ediyor. Bu kitap hem Sovyet felsefesinde Spinoza’nın hem de Spinoza aracılığıyla Sovyet felsefesinin incelenmesini sağlıyor.

Yazar hakkında

1921’de Galesburg, Illinois’de doğan George L. Kline, Boston Üniver­sitesi’nde okudu ve savaş sırasında Üstün Uçuş Madalyası aldı. Daha sonra Colombia Üniversitesi’ne gitti ve orada doktorasını tamamladı. 1950’de Fulbright Bursuyla Paris’e gitti ve daha sonra Columbia Üniversitesi’nde Rus Etik Teorisi kürsüsünde öğretim üyesi oldu. Amerika’daki akademik dergilere sayısız katkıda bulundu ve Profesör V. V. Zenovsky’nin uzun ve önemli eseri “Rus Felsefesinin Tarihi” kitabının da İngilizceye çevirisini üstlendi. Stanislav Volsky’nin Nieztsche’ci Marksizmi üzerine özgün bir çalışma yürüttü. 2014 yılında hayata gözlerini yumdu.

edebiyathaber.net (13 Şubat 2023)

Yorum yapın