Masthead header

Sinema ve Kadın etkinliği 29 Kasım’da

Psikesinema Dergisi ve Sinemaİzmir’in düzenlediği ve sinemanın psikanalitik, felsefi ve sanatsal yönlerden ele alınarak incelenmesini amaçlayan etkinliklerin ikincisi Kadın ve Sinema temasıyla, 29 Kasım Cuma 15.00’te İzmir Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Emin Önder, Pınar Köksal Üretmen, Demet Aksu ve Caner Fidaner’in yaptığı etkinlikler, filmin ana temasının tartışıldığı panel, film gösterimi ve ardından yapılacak film değerlendirmesiyle devam edecek. İranlı yönetmek Rahşan Beni Etimad’ın Şehrin Postu Altında (Under The Skin Of The City) filminin gösterimi ve tartışması olacak. Sokaktan Perdeye Kadınlık Durumu üzerine yapılacak panelde ise kadınlık halleri ve sinema ele alınacak. Prof. Dr. Lale Kabadayı, Yönetmen Bingöl Elmas, Psikiyatrist Hira Sema Kalkan, Psikiyatrist Ayhan Erilmez, Psikiyatrist Serpil Yandı Vargel ve yazar Pelin Özer’in konuşmacı olarak yer aldığı program saat 15.00’te başlıyor.

20.yy’ın etkileyici buluşlarından biri olan sinema; 7 sanat olarak anılmasına karşın aslında bütün sanat dallarının etkisinde kalarak, zenginleşmiş ve hızla yaygınlaşmıştır. Hayatı, arzuları düşleri ve fantezileriyle beyaz perdeye yansıtan sinema; korku, mizah, yalnızlık, aşk, şiddet, tutku, bağımlılık, bağlanma, yaratıcılık, yabancılaşma gibi konular görsel sihriyle karşımıza çıksa da özünde hepimizin yaşadığı, yabancı olmadığımız duyguları dile getiriyor. Bu yüzden Prof. Dr. Emin Önder’in de dediği gibi insanı anlamaya çalışan psikiyatri ile insanı anlatan sinemanın yolları sık sık kesişiyor. Geçen dönem İzmir Fransız Kültür’de başlayan sinema etkinlikleri, bu dönemde İzmir Büyükşehir Belediye’sinin katkılarıyla gerçekleşecek sinema günleri ile psikoloji ve sinemanın kesişen noktalarını mercek altına almaya devam edecek.

edebiyathaber.net (27 Kasım 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r