“Şiir Neden Önemlidir?” raflarda

Kasım 22, 2022

“Şiir Neden Önemlidir?” raflarda

Jay Parini’nin “Şiir Neden Önemlidir?” adlı kitabı, Güven Turan çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Pek çok kişi için şiir bir şey ifade etmez” diyor Jay Parini kitabının başında. Ama bu genellemeyi görmezden gelerek şiir, dil, şiirin anlamı ve zihinler ile hayatları değiştirme gücü üzerine derin bir inceleme sunuyor.

Kendisi de şair olan başarılı eğitmen Parini; Aristoteles, Horatius, Longinus gibi yüzyıllar önce şiiri savunmuş insanları ele alarak başlıyor, sonra Wordsworth, Coleridge, Shelley, Eliot, Frost, Stevens ve daha pek çok başarılı şairin şiir savunularını inceliyor. Okurun şiirsel ses, metaforun gizemi, özgünlük ve özgürlük üzerine düşünmesini sağlayan yazar, gelenekle nasıl bir bağ kurulması gerektiğini de ortaya koyuyor.

Parini anlaşılmaz terimler ve karmaşık yorumlardan uzak durduğu bu kitabını “şamatacı” kültürün gürültüsü yüzünden zaman zaman unutulan bir gerçeği gün yüzüne çıkararak bitiriyor: “Şiir önemlidir çünkü yokluğunda yarım yaşarız, yaşamın sunduğu olanakların tam anlamıyla bilincinde olamayız.”

Yazar hakkında

Jay Parini Middlebury College’da İngilizce profesörüdür. Beş şiir kitabı bulun­maktadır. Aynı zamanda aralarında Son İstasyon ve Karşılaşmalar: Bir Benjamin Romanı’nın da olduğu altı roman, Theodore Roethke’nin eleştirel incelemesi, edebiyat ve siyaset üzerine çeşitli denemeler ve John Steinbeck, Robert Frost ve William Faulkner’ın biyografilerini yayımlamıştır. “Chronicle of Higher Education” ile “The Guardian” için yazılar yazmaya devam ediyor.

edebiyathaber.net (22 Kasım 2022)

Yorum yapın