Sibel Oral’dan “Beni Beklerken”

Mayıs 31, 2016

Sibel Oral’dan “Beni Beklerken”

Beni Beklerken kpk 4Sibel Oral’ın “Beni Beklerken” adlı romanı, ON8 Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bekleyiş, tekinsiz bir yolculuktur bazen… 

Başparmağının tırnağını kapağın içine ittirdi ve madalyon açılıverdi. Bir kadın… Bir kadının fotoğrafı… Kadın gülmüyor ama sanki bakmıyor da, görmüyor da… Kadın, Özlem’in avucunun içinde.

Dünyadaki hiçbir gidiş seninki kadar acı bir kalış yaşatmayacak bana anne…

Özlem’in dizleri artık bedenini taşıyamıyordu; yere çöktü. Gözyaşlarını durduramıyordu. Kendine sarılıp ağlamak, kendini kucaklamak istiyordu.

Kovdum seni anne!

Onun adı, Bayan X’in var oluşu, annesinin de yok oluşu anlamına geliyordu. Kilitli kapılarını açabilen bir tek “Duygu” vardı. Kaygan zeminde dönüş yoktu; birbirine dolanan hayaller ya kördüğüm olacak ya da umudu diriltecekti…

Gazeteci yazar Sibel Oral’ın ilk kez 2006 yılında yayımlanan romanı Beni Beklerken, tamamen gözden geçirilmiş ve yenilenmiş baskısıyla ON8‘de. Günümüz Türkiye’sinde yaşayan iki genç kızın kendini bulma çırpınışlarını ele alan kitap, insanın kendiyle ve yaşadığı toplumla tanışma sürecindeki hesaplaşmalarını lirik bir anlatımla işliyor. Ebeveyn davranış ve tutumlarının, hayat yolculuğunun başındaki kalplerde yarattığı hisleri de aktaran yazar, gençlere kendi dillerinden sesleniyor. Arka planda çalan müzik, yaşanılan onca şeye ritim tutarken, sessiz bir kedi de satır aralarında dolaşıyor…

Sibel Oral, 1979’da İstanbul’da doğdu. 2000 yılında müzik dergileriyle başladığı gazetecilik mesleğini farklı yayın kuruluşlarında sürdürdü ve bir süre sonra sadece kültür sanat alanına yoğunlaştı. Taraf, Radikal ve Cumhuriyet Kitap’ın yanı sıra IAN Edebiyat, Sabit Fikir dergilerinde edebiyat söyleşileri ve yazıları yayımlandı. Zayi-Harp ve Darp Ülkesinde Bir Selvi adlı romanı 2011’de, araştırma inceleme kitabı Toprağın Öptüğü Çocuklar 2015’te okurla buluştu. Kar İzleri Örttü, Kısa Öyküden Çıktım Yola ve Bu Sefer Mavi adlı kitaplarda öyküleri yer aldı. İlk kez 2006’da yayımlanan romanı Beni Beklerken, on yıl sonra tümüyle yenilenerek ON8 koleksiyonuna katıldı (2016). Yazı ve söyleşilerine Cumhuriyet Kitap’ta devam eden Sibel Oral, kitap eleştiri (kritik) sitesi K24’ün yayın yönetmenliği görevini de sürdürüyor. Yazar, İstanbul’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (31 Mayıs 2016)

Yorum yapın