Sevim Ak’ın kurduğu ‘Ev Kütüphanemiz’ yeni mekânı Alan Kadıköy İDEA Çocuk’ta

Nisan 25, 2023

Sevim Ak’ın kurduğu ‘Ev Kütüphanemiz’ yeni mekânı Alan Kadıköy İDEA Çocuk’ta

Çocuk edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Sevim Ak, bugüne dek yüzlerce çocuğa ev sahipliği yaptığı ‘Ev Kütüphanemiz’ etkinliklerini artık Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Alan Kadıköy İDEA Çocuk çatısı altında sürdürecek.

Dokuz yıl önce aile evini çocuk kütüphanesine ve kitap etkinlik alanına dönüştüren Sevim Ak, bugüne dek çocuk edebiyatına emek veren pek çok yazarı, çizeri, çevirmeni, editörü, yayıncıyı ve sanatçıyı konuk etmiş, çocuklarla ve alana gönül veren öğretmenlerle buluşmaları için bir kültürel etkileşim alanı oluşturmuştu. Şimdi Ev Kütüphanemiz yarattığı bu değerli alanı genişletiyor ve yoluna Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Alan Kadıköy İDEA Çocuk‘la birlikte devam ediyor.

Yaklaşık 5000 kitaptan oluşan yeni kütüphane, 1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren her gün 10:00-18:00 saatleri arasında erişime açık olacak. Ev Kütüphanemiz’in dokuz yıldır cumartesi günleri düzenlediği bütün etkinlikler, atölyeler, söyleşiler, kitap kulüpleri bu yeni mekânda devam edecek.

Tamamen gönüllülük ilkesiyle hayata geçirilen bu kütüphaneye ve etkinliklerine katılım ücretsizdir.

Sevim Ak kimdir?

Samsun’da doğan Sevim Ak, 1976’da Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu. Biyokimya uzmanlık eğitiminin ardından yirmi beş yıl Heybeliada Sanatoryumu’nda ve özel kliniklerde çalıştı. ‘Oyun oynamaya’ benzettiği yazma tutkusu öğrencilik yıllarına uzanan Sevim Ak’ın ilk öyküsü 1985’te, Cumhuriyet gazetesinin pazar ekinde yayımlandı. İlk çocuk kitabı Uçurtmam Bulut Şimdi (1987), yayımlandığı yıl Akademi Kitabevi Çocuk Edebiyatı Öykü Ödülü’nü kazandı. Düşlere Sobe adlı çocuk oyunu İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Horoz Adam ve Korsan adlı kitabından aynı adla uyarlanan oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi. Horoz Adam ve Korsan, aynı zamanda Uluslararası Çocuk ve Gençlik Kitapları Kurulu’nun (IBBY) \’Engelli Çocuk ve Gençlere Dair Göze Çarpan Kitaplar\’ kataloğuna seçildi. 2000-2007 arasında, İLKYAR Vakfı’nın Gezici Projeleri kapsamında, ODTÜ’nün desteğiyle 160 yatılı bölge okulu ve 30 köy okulunda gerçekleştirdiği öykü okuma ve yazma etkinliklerindeki anı ve izlenimlerini, Güneşin Çocukları adlı kitapta topladı. Bu etkinliklerin sonuçları Fransa’da Lignes D’Ecritures‘ün çeşitli sayılarında da yayımlandı. Çocuklar için otuzdan fazla kitap kaleme aldı. Bazı kitapları Almanca, Arapça, Korece ve Felemenkçe’ye çevrildi. Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2006 yılının En İyi Resimli Kitabı seçildi. 2009’da Astrid Lindgren Anma Ödülü, 2012’deyse Hans Christian Andersen Ödülü gibi çocuk edebiyatının Nobel’i kabul edilen, iki prestijli ödüle aday gösterildi. Televizyon çocuk programları için senaryolar, Leylek Kardeş adlı animasyon dizi için öyküler yazdı. Edebiyatta 35. yılını kutladığı 2023’te, Troya Folklor Araştırmaları Derneği’nin düzenlediği Troya Kültür Sanat Ödülleri kapsamında Oğuz Tansel Çocuk Edebiyatı Ödülü’nün sahibi oldu. Çocukların sorunları üzerine düşünürken kendini hep yeni bir kitabın içinde bulan Sevim Ak, İstanbul’da yaşıyor. Şehrin özellikle çok sevdiği sokaklarında ve adalarında, kedilerin ve martıların eşliğinde bambaşka hayatları ve hayalleri öyküleştiriyor.

edebiyathaber.net (25 Nisan 2023)

Yorum yapın