Sevilen yazarlar hayatlarında ve eserlerinde yer etmiş patili dostlarını anlatıyor

Ocak 28, 2020

Sevilen yazarlar hayatlarında ve eserlerinde yer etmiş patili dostlarını anlatıyor

Damla Yazıcı’nın yayıma hazırladığı Edebiyatta Pati İzleri Karakarga Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Edebiyat deyince aklımıza gelen ilk imgelerden biri olan kediler de var bu kitapta, keçiler de! Birbirinden değerli on yazar öykü, deneme, mektup ya da anlatıyla hayvanlarla anılarını, dostluklarını anlattı. Faruk Duman, İnci Aral, Haydar Ergülen, Buket Uzuner, Doğu Yücel, Sevin Okyay, Neslihan Önderoğlu, Haldun Çubukçu, Murat Batmankaya ve Altay Öktem’ın yazılarıyla yer aldığı kitapta yazar hayvan dostluğuna dair edebiyat tarihimizden de ilginç olaylar yer alıyor.

Arka kapak yazısı:

Bir kediyle uyumamış ya da bir köpekle dostluk kurmamış yazar yoktur neredeyse!

Bu kitap çağdaş edebiyatımızın yaşayan kıymetli on yazarının hayvanlarla olan ilişkisini okurla buluşturuyor. Faruk Duman, İnci Aral, Haydar Ergülen, Buket Uzuner, Doğu Yücel, Sevin Okyay, Neslihan Önderoğlu, Haldun Çubukçu, Murat Batmankaya ve Altay Öktem mektuptan öyküye, denemeden anlatıya uzanan metinlerle hayvanlarla dostluklarını büyük bir içtenlikle paylaşıyor.

Kitabın ikinci bölümünde ise, Neyzen Tevfik’in bir yerlere gitmeyen Mernuş’undan Nâzım’ın köpeği Şeytan’a, Nurullah Ataç’ın kedi dostluğundan, Tevfik Fikret’in Zerrişte’sine, Bilge Karasu’nun filozof  kedilerinden, Fikret Otyam’ın çalınan keçisi Nimetçik’e kadar uzanan yelpazede yazarların hayvanlarla ilişkilerinden doğan ilginç olaylar, anekdotlar ve izdüşümler sizi bekliyor.

edebiyathaber.net (28 Ocak 2020)

Yorum yapın