Selahattin Duman’dan “Kadınları Anlarmış Gibi Yapma Sanatı”

Eylül 27, 2018

Selahattin Duman’dan “Kadınları Anlarmış Gibi Yapma Sanatı”

Selahattin Duman’ın “Kadınları Anlarmış Gibi Yapma Sanatı” adlı kitabı Karakarga Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Deli dolu, kıvrak ve esprili diliyle okurların beğenisini kazanan gazeteci-yazar Selahattin Duman, yeni kitabı Kadınları Anlarmış Gibi Yapma Sanatı’nda sivri dili ve ironik anlatımıyla yazılarını alışkın olduğumuz mizahı üzerine kuruyor. Pek çok farklı kadını ve erkeği absürtlüğün sınırlarında ele alan yazar, yazılarını yine sadece ondan duyabileceğimiz pek çok “vecize” ile de taçlandırıyor.

Arka kapaktan:

Diktatör Robert Mugabe, 37 yıl Zimbabve’yi tek başına yönetti. Girdiği her seçimi kazanıyordu, tabii hile yaparak. Sonunda, üstü örtülü bir askerî müdahale ile görevden alındığında 92 yaşındaydı.

Defalarca evlenen, çok sayıda metresi olan bu “siyasi çapkının” kadınların hallerine dair ettiği laflar insanlığın hafızasına kazındı. Siyaseten yaptığı zorbalıklar, hileler gündemden düştü ancak kadınlar üzerine yaptığı tespitler hiç düşmedi. Kadınları değiştirmeye çalışan erkeklere şöyle sesleniyordu eski diktatör:

“Tanrının kendilerine verdiği tırnakları beğenmeyip, takma tırnak edindiler. Tanrının verdiği göğüsleri beğenmeyip silikon taktırdılar. Tanrının anatomik yapılarına göre verdiği popoyu beğenmeyip, cerrahi müdahalelerle kendilerine yeni popolar yaptılar. Tanrının verdiği boyla yetinmedikleri için topuklu ayakkabılarla gezdiler. Tanrının verdiği göz rengini beğenmeyenler, lens takıp kendi seçtikleri renkle dünyaya baktılar. Diyeceğim o ki Tanrı bile kadınları memnun edememişken biz kim oluyoruz da onları memnun edebileceğimizi düşünüyoruz.”

Bir zorbanın doksan yaşının eşiğinde ettiği filozofça laflar, antik çağın düşünürü Sokrat’ı haklı çıkarıyor… Öğrencilerinden biri Sokrat’a “Üstad, sizce evlenmeli miyiz?” diye sormuş. Sokrat cevap vermiş: “Evlenin! Karınız iyi huylu çıkarsa mutlu olursunuz. Kötü huylu çıkarsa da filozof!”

Robert Mugabe’yi metresleri mi filozof yaptı yoksa kendisinden 41 yaş küçük olan son karısı mı bilemiyorum. Kendi payıma onun sözlerinden çıkardığım dersleri hayatımda uyguluyorum. Kadınlarla tartışmıyorum, onları değiştirmeye çalışmıyorum, zorunlu olmadıkça onlarla göz teması bile kurmuyorum. Yani “alamayacağım yan toplara” çıkmıyorum. Siz de öyle yapın.

Adam yaz sıcağında tarlasını çapalıyormuş. Kan ter içinde didinirken yanında gezinen küçük oğlu “Bubaaa! Tayyare geçiyor” diye bağırıp, işaret parmağı ile gökyüzünü göstermiş.

Adam başını bile kaldırmadan bezgin bir sesle cevap vermiş:

“Elleşme oğlum, geçsin!”

Mesajı aldınız. Elleşmeyin!

edebiyathaber.net (27 Eylül 2018)

Yorum yapın