“Sarkis: Sonsuz” sergi turu 26 Ekim’de Arter’de gerçekleşecek

Ekim 18, 2023

“Sarkis: Sonsuz” sergi turu 26 Ekim’de Arter’de gerçekleşecek

Sarkis’in Arter’de devam eden SONSUZ başlıklı kişisel sergisinin küratörü Emre Baykal, 26 Ekim Perşembe akşamı 19:00’da sergi bağlamında bir tur gerçekleştirecek.

Fotoğraf: Hadiye Cangökçe, Sarkis: SONSUZ, Küratör: Emre Baykal, Sergiden yerleştirme görüntüsü
Arter, 2023

Etkinlik, sanatçının Arter Koleksiyonu’ndaki yapıtlarının yer aldığı SONSUZ’da sergilenen yapıtlara, serginin kapsamına giren kavram ve temalara odaklanacak. Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğe [email protected] adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmak gerekiyor.

Bir mekânla birlikte var olmak, mekânsal referanslar veya çağrışımlar üstlenmek veya yeni bir mekân kurgulamak üzere tasarladığı yapıtlarını her sergilenişte değişime ve yorumlamaya açık tutan Sarkis, Arter’deki SONSUZ adlı sergisinde de kurumun koleksiyonunda yer alan yapıtlarından seçtiklerini birbirleriyle ilk kez buluştururken, onlara Arter’in 2. kat galerisinde yeni bir yaşam ve deneyim alanı açıyor.  

1980’li yıllardan başlayıp sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için gerçekleştirdiği Respiro isimli yerleştirmesinden çeşitli parçaları da içine alarak Sarkis’in üretiminde geniş bir zaman dilimini kapsayan SONSUZ, ısıtma, yakma, kamuflaj, bellek, iz bırakma, atölye, ev gibi sanatçının eserlerine sıklıkla eşlik eden kavram ve temaların yanı sıra ışık, renk ve müzik gibi farklı unsurların pratiğinde oynadığı başat rolü de vurguluyor. Sarkis, SONSUZ’da yeniden sahneye çıkardığı İstanbul İkonaları (1986–2023), Elle Danse (1990), Transflammation (1996–2001), Karışık Retrospektif (2001), (Arılara) Çağrı I (2013) adlı işlerini ve 2021 yılında Arter Koleksiyonu’na bağışladığı Respiro’nun ayna ve neonlarını farklı zaman ve mekânlara dair hafızalarıyla birlikte Arter’e yerleştirirken, mekânda meydana getirdikleri bütün içinde her birini yeniden yorumluyor. Sanatçının Arter Koleksiyonu’ndaki yapıtlarına yer veren serginin giriş bölümünde SONSUZ için özel olarak ürettiği iki yeni yapıt da ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Sarkis’in sergi yapımında çalışan ekip üyelerinden duvara bırakmalarını istediği siyah parmak izlerinin politik çalkantılar, doğal afetler ve acı kayıplarla yüklü bir döneme ilişkin çağrışımları, onun hemen yanı başında her an hareket etmeye hazır gibi duran tekerlekli iskemlenin beyaz tüyleriyle hafifliyor, serginin devamında Respiro’dan yansıyan ışık ve renklerle birlikte umuda kapı aralanıyor. 

Sarkis’in Arter’de devam eden SONSUZ başlıklı kişisel sergisi bağlamında 26 Ekim 2023 Perşembe akşamısaat19:00’da düzenlenen sergi turu, serginin küratörü Emre Baykal tarafından gerçekleştirilecek. Sergilenen yapıtlara, serginin kapsamına giren kavram ve temalara odaklanacak olan etkinlik, sergi turunun ardından katılımcıların sorularını ve kişisel izlenimlerini paylaşmasına da alan tanıyacak.

edebiyathaber.net (18 Ekim 2023)

Yorum yapın