“Saltanattan Demokratik Türkiye’ye: Kemalizm Tarihinin Ana Hatları” raflarda

Ağustos 5, 2022

“Saltanattan Demokratik Türkiye’ye: Kemalizm Tarihinin Ana Hatları” raflarda

Georgiy A. Astahov’un “Saltanattan Demokratik Türkiye’ye: Kemalizm Tarihinin Ana Hatları” adlı kitabı, Hazal Yalın çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Anadolu’daki bağımsızlık mücadelesi için son derece kritik yıllar olan 1922-23 arasında Sovyet diplomatik kadrosunun bir üyesi olarak Ankara’da bulunan Georgiy A. Astahov, Sovyetler Birliği’nde yayımlanan Yeni Doğu dergisi için bu hareketli döneme dair izlenimlerini kaleme aldı.
 
Astahov’un 1936 yılında Saltanattan Demokratik Türkiye’ye başlığı altında bir araya getirilen makaleleri, savaşın taraflarına ve henüz oldukça genç bağımsızlık hareketinin hedef ve kazanımlarına dair çok yakından bir gözlemin eseri. Bu kitap Sovyetler’in Türkiye’deki toplumsal hareket ve iktidara olan bakışını sergilemesi açısından da ilgi çekici bir örnek.
 
Astahov’un özellikle cumhuriyetin ilan edilmesinin hemen öncesinde Anadolu ve Ankara’daki sınıfsal yapılanmaya dair yorumları ve yerinde takip ettiği İzmir İktisat Kongresi hakkındaki gözlemleri, genç cumhuriyette emekçi sınıfların durumu üzerine değerli birçok bilgi ve fikir içermekte. Bunun yanında Topal Osman Vakası, saltanatın kaldırılması, meclisteki ideolojik ayrışma ve Türkiye’deki komünist hareketin durumu da bu makalelerde kendilerine yer buluyor.

edebiyathaber.net (5 Ağustos 2022)

Yorum yapın