Masthead header

Salgınlar toplumları nasıl şekillendirdi?

Frank M. Snowden’ın “Salgınlar ve Toplum” adlı kitabı, Akın Emre Pilgir çevirisiyle Tellekt tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kara Ölüm’den bugüne kitlesel salgınların toplumu nasıl şekillendirdiğini inceleyen Frank M. Snowden, açık bir üslupla, hastalıkların tıp bilimini ve halk sağlığını etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda sanatı, dini, entelektüel tarihi ve savaşı da dönüştürdüğünü ortaya koyuyor.

Büyük salgınların tıbbi ve sosyal tarihinin multidisipliner ve karşılaştırmalı bir incelemesi olan Salgınlar ve Toplum, tıbbi tedavinin evrimi, veba literatürü, yoksulluk, çevre ve kitlesel histeri gibi temalara değiniyor. Snowden, çiçek hastalığı, kolera ve tüberküloz gibi hastalıklar hakkında tarihsel bir perspektif sağlamanın yanı sıra, HIV/AIDS, SARS, Ebola ve Covid-19 gibi salgınların sonuçlarını ve dünyanın gelecek nesil hastalıklara hazır olup olmadığı sorusuna yanıt arıyor.

Yazar: Frank M. Snowden
Çeviri: Akın Emre Pilgir
Tür: Tıp Tarihi/ Halk Sağlığı
Sayfa sayısı: 752
Fiyat: 52,50 TL     

FRANK M. SNOWDEN, Doktora derecesini 1975’te Oxford Üniversitesi’nden aldı. Yale Üniversitesi Tıp Tarihi Emeritus profesörüdür. Önceki kitapları arasında Violence and Great Estates in the South of Italy: Apulia, 1900-1922 (1984) (İtalya’nın Güneyindeki Şiddet ve Büyük Mülkler: Apulia, 1900-1922); The Fascist Revolution in Tuscany, 1919-1922 (1989) (Toscana’daki Faşist Devrim, 1919-1922); Naples in the Times of Cholera (1995) (Kolera Zamanında Napoli) ve The Conquest of Malaria: Italy, 1900-1962 (2006) (Sıtmanın Fethi: İtalya, 1900-1962) yer alır.

AKIN EMRE PİLGİR, 1987’de Denizli’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktora eğitimine devam eden Pilgir, serbest tercüman olarak çalışıyor. Zygmunt Bauman kitaplarının yanı sıra Paul D’Amato, Peter Frase, Immanuel Ness, Charlie English, James C. Scott gibi yazarların kitaplarını Türkçeye çevirdi.

edebiyathaber.net (26 Nisan 2021)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r