Sakıp Sabancı Müzesi’nde yaz okulu başlıyor

Haziran 29, 2017

Sakıp Sabancı Müzesi’nde yaz okulu başlıyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, okulların kapanmasıyla beraber hem sanatsal yönden kendini geliştirmek hem de sosyalleşmek isteyen çocukları 10 Temmuz’dan itibaren yaz okulunda ağırlamaya hazırlanıyor.

SSM Yaz Okulu’nda çocuklar; sanat etkinliklerinden yogaya, dans atölyelerinden kampa, bilim ve teknoloji atölyelerinden pikniğe kadar pek çok alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulacak.

Cihangir Yoga eğitmenlerinin rehberliğinde gerçekleştirilecek “Müzede Yoga” ile çocuklar, esneklik ve güçlerini arttırarak koordinasyon becelerini geliştirecekler. Çocukların kendi bedenlerine dair algılarının güçlendirilmesinin hedeflendiği etkinlik kapsamında konsantrasyon ve hayal gücüne yönelik çalışmalar da yapılacak.

SSM’nin geniş bitki çeşitliliğine sahip bahçesinde çocuklara kamp deneyimi yaşatacak “Müzede Kamp” etkinliğiyle çocuklar; çadır kurmayı öğrenerek, kampa ait ritüelleri gerçekleştirecek ve takım çalışmalarında aktif rol alacaklar.

SSM’nin farklı yönleriyle tanıtılacağı “Müzede Sanat” etkinlikleri, çocukları klasik Türk resminin iki öncü ismi Feyhaman Duran ve Selim Turan’ın eserleriyle buluşturacak. Etkinlik kapsamında, “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” ve “Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez” sergilerini uzman rehberler eşliğinde keşfe çıkacak çocuklar, sergiler paralelinde gerçekleştirilecek atölye çalışmalarına da katılacaklar. Müze bahçesinde düzenlenecek rehberli turlarda ise çocukların bahçedeki sanat eserleriyle tanışması sağlanacak, aynı zamanda doğa konusunda bilinç oluşturulmasına da katkıda bulunulacak. Çeşitli atölyelerin de yapılacağı “Müzede Sanat” etkinliğinde; Merve Turan’la baskı, Erhan Cihangiroğlu’yla illüstrasyon, Enis Malik Duran’la da resim, heykel ve kukla çalışmaları gerçekleştirilecek.

“Müzede Piknik” etkinliğiyle çocuklar, Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) tarafından hazırlanan kutularla öğle yemeğinde piknik yaparak müzede farklı bir deneyim yaşayacaklar.

“Müzede Dans” etkinliğiyle Swing İstanbul eğitmenlerinin moderatörlüğünde gerçekleştirilecek Lindy Hop Dans Atölyesi’nde çocuklar, swing müziği eşliğinde yapacakları danslarla ritim duygularını geliştirecekler.

Her gün farklı bir temayla gerçekleştirilecek “Müzede Bilim ve Teknoloji” atölyelerinde ise, çocukların öğrendikleri bilgilerden yola çıkarak kendi tasarımlarını ortaya çıkarmaları amaçlanıyor. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek “Akıllı Kartpostallar”, “Karanlık olunca Lambası Yanan Kâğıttan Evler”, “Algoritmik Sanatla Tişört”, “Algoritmik Sanatla Poster” ve “Kâğıttan Piyano” başlıklı atölye çalışmalarında çocuklar yaptıkları projeleri yanlarında götürebilecekler.

Haftalık katılım bedelinin 1.100 TL olduğu SSM Yaz Okulu’na, hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında 7-12 yaş arası çocuklar katılabilecek.

Detaylı bilgi ve kayıt için>>>

edebiyathaber.net (29 Haziran 2017)

Yorum yapın