Masthead header

Saint-Exupéry’nin Gece Uçuşu adlı kitabı yayımlandı

gece uçuşuKüçük Prens kitabıyla tanınan Antoine de Saint-Exupéry’nin Gece Uçuşu adlı kitabı, Nilay Ormanlı’nın çevirisiyle Dedalus tarafından yayımlandı.

Telif haklarının kalkmasıyla ülkemizde pek çok yayınevinin ilgisini çeken Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry, yaşamından izler taşıyan pek çok kitaba imza atar. Bunlardan biri de Gece Uçuşu. 1931 yılında Femina Ödülü’nü alan roman, 1939’da da sinemaya uyarlanıyor. Arjantin’deki yaşantısını satırlara döken Exupéry, macera dolu bir hikâye sunuyor okurlarına.

Arka kapaktan:

Küçük Prens’in yazarı Saint-Exupéry külliyatından ilginç bir parça, Gece Uçuşu. Roman, 1931 yılında Femina Ödülü’nü aldıktan sonra, 1939 yılında sinemaya uyarlandı. Sivil havacılığın kuruluş dönemi serüvenlerinden birini anlatan bu yapıt, başarılı karakter analizleri, yoğun bir dil ve şaşırtıcı bir ayrıntılandırma tekniğiyle yazılmış. Yazarının Arjantin anılarını tutkulu bir içtenlikle anlatıyor. Gökyüzünde koşuşturan uçaklara ve işine yürekten bağlı Şef Riviére’den tutun, Fabian’a kadar farklı karakterlerle ve çeşitlilik gösteren serüvenlerle merakla okuyacağınız bir roman.

Saint-Exupéry çağımızın en büyük yazarlarından biri. Gece Uçuşu’nda en şaşırtıcı unsurlardan birisi de, Exupéry’nin kendi yaşamının sonuyla, haydi biraz ipucu verelim, benzerlik göstermesi. Kaç kişi kendi geleceğini yazdıklarıyla görebilir ki?

edebiyathaber.net (9 Mart 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r