SabitFikir dergisinde eşcinselliğe sansür

Temmuz 1, 2019

SabitFikir dergisinde eşcinselliğe sansür

Kayıp Rıhtım’ın haberine göre SabitFikir dergisi, A7 Kitap tarafından verilen bir ilanı, içinde “Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel” adlı kitaba yer verilmesinden dolayı geri çevirdi.

Haziran ayı biter ve İstanbul’da Onur Yürüyüşü (Pride 2019) düzenlenirken bir yandan toplumumuzun cinsel yönelimlere olan bakış açılarının da her geçen yıl daha iyiye gitmesini umut ediyoruz. Tabii umut bazı şeyler için yeterli olmuyor. Her yıl bu konuda sorun yaşayan, şiddet gören, dışlanan yüzlerce hatta binlerce kişi oluyor. Sadece ülkemiz sınırlarında değil, dünyada da bu anlamda sıkıntı yaşayan toplumlar var. Batıya gittikçe bu “özgürlük” hissi bir nebze iyileşse de maalesef çoğu kişi henüz bu duruma hazır değil.

İşte tam böyle bir zamanda, geçtiğimiz günlerde A7 Kitap tarafından Instagram hesaplarında bir gönderi paylaşıldı. Yıllardır okuduğumuz ve takip ettiğimiz bir edebiyat dergisi olan SabitFikir ile yaşanan sorun kamuoyuna duyuruldu.

A7 Kitap tarafından yapılan açıklamada, yayınevinin Turkuvaz Dergi Grubu’na ait SabitFikir dergisine ilan vermek istedikleri fakat ilanda yer alan “Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel” adlı kitabın ilandan çıkarılması talebinin geldiği belirtildi.

A7 Kitap’ın Instagram üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“A7 Kitap olarak, Turkuvaz Dergi Grubu’na ait olan Sabitfikir isimli dergiye, ‘A7 Kitap Editörü Çeviri Kitaplar Seçkisi’ başlığıyla 10 kitaptan oluşan bir ilan vermek istedik. İlanımızda yer alan kitaplardan biri olan ve editörlüğünü Suat Hayri Küçük’ün yaptığı Paul Russell tarafından yazılan ‘Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel’ kitabımızın ilandan çıkarılması tarafımızdan talep edildi. Kitabımıza uygulanan sansürü kabul etmeyip, ilanımızı geri çektik.

A7 Kitap olarak yayımlama özgürlüğünün sansürlenmesi anlamına gelen bu talebi kınıyor ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

edebiyathaber.net (1 Temmuz 2019)

Yorum yapın