2019 Sabahattin Kudret Aksal Yazın Ödülü’nün hangi dalda verileceği belli oldu

Ocak 3, 2019

2019 Sabahattin Kudret Aksal Yazın Ödülü’nün hangi dalda verileceği belli oldu

Yazınımıza kazandırdığı yapıtlar ve yetiştirdiği öğrenciler ile kültür dünyamızda seçkin bir yer tutan Sabahattin Kudret Aksal adına, ailesi tarafından oluşturulan “Sabahattin Kudret Aksal Yazın Ödülü” 2019 yılında şiir dalında verilecek.

Başvuru koşulları şöyle:

Ödüle, Türkçe yazılmış, 01 Ocak – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında bir yayınevi tarafından yayımlanmış şiir kitaplarıyla başvurulabilir. Dosya ya da yazarınca özel olarak bastırılmış kitaplar değerlendirme dışıdır.

Ödüle katılabilmek için 18 yaşını bitirmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, yapıtlarını zamanında ödül sekreterliğine iletmiş olmak gerekir.

Ödül tutarı 6.000 TL’dir. Eray Canberk, Egemen Berköz, Abdülkadir Budak, Adil İzci, Turgay Kantürk, Gonca Özmen, Selçuk Bütün’den oluşan seçici kurul, ödülü en çok iki yapıt arasında paylaştırabilecektir.

Ayrıca, seçici kurul, yalnızca bir yapıta, gerekçesini belirterek  “Seçici Kurul Özel Ödülü” verebilir. Bu ödül tutarı 1500 TL.dır. Bu ödül için başvurmuş olma koşulu aranmaz.

Yazar ödüle kendisi başvurabileceği gibi, bilgisi ve izni olması kaydıyla, kitabını yayımlayan yayınevi tarafından da aday gösterilebilir. Ancak, yayınevi ölmüş bir yazarı aday gösteremez. Aday, ödüle katıldıktan sonra yaşamını yitirirse yapıt değerlendirmeye alınır, ödül kazanması durumunda ödül vârislerine iletilir. Seçici Kurul üyeleri de ödüle aday gösterebilirler.

Ödüle gönderilecek kitaplar, 01 Ocak-31 Ocak 2019 tarihleri arasında 8 kopya olarak, ödüle katılmak istendiğine ilişkin imzalı bir belge ve iletişim bilgileri (Telefon, adres, e-posta adresi) ile birlikte aşağıdaki adrese gönderilecektir. Postadaki gecikmeler kabul edilmez. Ödüller, Aksal’ın doğum yıldönümü olan 25 Nisan 2019 tarihinde verilecektir.

Adres:

Lütfü Bütün  (Sabahattin Kudret Aksal Şiir Ödülü)

Bağdat Caddesi Ateş Apartmanı No: 102-12 Fenerbahçe 34726 Istanbul

(Kitapların gönderim bilgisinin bir elektronik postayla [email protected] adresine bildirilmesi gerekir.)

edebiyathaber.net (3 Ocak 2019)

Yorum yapın