Rüştü Onur Şiir ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülleri sonuçlandı

Kasım 3, 2021

Rüştü Onur Şiir ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülleri sonuçlandı

Bu yıl ilki düzenlenen 2021 Devrek Belediyesi Rüştü Onur Şiir ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülleri sonuçları belli oldu.

Mehmet Yaşar Bilen, Halil İbrahim Özcan, Ayten Mutlu, Hüseyin Alemdar ve İbrahim Tığ’dan oluşan 2021 Devrek Belediyesi Rüştü Onur Şiir Ödülü Seçici Kurulu, yarışmaya katılan 17 eser arasından birinciliğe layık eser bulamazken,

Bilal Çakıl’ın “Buz Kanı” adlı eserine “Jüri Özel Ödülü” verilmesini oy birliğiyle değer buldu.

ÖYKÜ ÖDÜLÜ

Lütfiye Aydın, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Fahrettin Koyuncu ve İbrahim Tığ’dan oluşan 2021 Devrek Belediyesi Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü Seçici Kurulu, yarışmaya katılan 37 eser arasında Alp Eren Çiçek’in “Eyer Vurulmamış Atlar” adlı eserini oy çokluğuyla birinciliğe layık görüldü.

Yine Seçici Kurul oybirliğiyle Nafia Altınok’un “Yağmurlu Gecenin Konuğu”  adlı eserini de “JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ”ne değer buldu.

“EYER VURULMAMIŞ ATLAR”

Ödül Gerekçesi:

Kitapta bağımsız 3 öykü yer aldığı sanılsada öyküler arasındaki olaylar, yer, zaman ve mekan açısından kuvvetli bir bağ vardır. Akıcı bir anlatım, Anadolu insanının yaşam mücadelesi, yaşanmışlıklarını verdikleri mücadeleleri konu edinmesi bakımından öykülerin bir bütün olarak kalıcılığını ve insanın yeniden okunması isteğini artırıyor.

Yazar bu eserinde insan ilişkilerini ve olaylar örgüsünü başarılı bir ustalıkla ortaya koyarken, edebiyat duyarlılığını ve anlatımındaki özen, dili kullanma gücü, teknik ve betimlemelerdeki imge zenginliği öyküleri yansıtılan kahramanların gerçekçi özelliklerini de ortaya koyuyor.

Kitap bu yönüyle de kayda değer bulunmuş ve oy çokluğuyla Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü birinciliğine layık görülmüştür.

Yine Seçici Kurul oybirliğiyle Nafia Altınok’un Yağmurlu Gecenin Konuğu”  adlı eserini de Seçici Kurul Özel Ödülü’ne değer buldu.

TÖREN 2 ARALIK’TA

Ödül sahipleri ödüllerini Rüştü Onur’un ölüm yıldönümü olan 2 Aralık 2021 tarihinde Devrek’te düzenlenecek olan bir törenle alacaklar.

edebiyathaber.net (3 Kasım 2021)

Yorum yapın