“Rönesans ve Osmanlı Dünyası” yayımlandı

Ekim 28, 2015

“Rönesans ve Osmanlı Dünyası” yayımlandı

RonesansveOsmanliKoç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Anna Contadini ve Claire Norton tarafından derlenen ve Ebru Kılıç’ın Türkçeye çevirdiği Rönesans ve Osmanlı Dünyası adlı kitabı yayımladı.

Rönesans ve Osmanlı Dünyası Batı Avrupa ile Ortadoğu, özellikle de Rönesans döneminde Osmanlı İmparatorluğu arasındaki kültürel, entelektüel ve ticari etkileşimleri konu alan en son araştırmaları bir araya getiriyor.

Kitapta yer alan 13 makale, Batı Avrupa ve Ortadoğu, özellikle de Osmanlı İmparatorluğu arasındaki temas ve değişim unsurlarını araştırarak, Osmanlı İmparatorluğu’nu, içinde Rönesans’ın evrildiği jeopolitik ve kültürel sürekliliğin ayrılmaz bir parçası olarak görmek gerektiğine vurgu yapıyor.

Kitaba makaleleri ile katkıda bulunan akademisyenlerin tartıştığı konular arasında ticari temaslar; bilgi alışverişi; İslami Doğu Akdeniz kültürünün Batı Avrupa’ya aktarılmasında Venedik’in rolü; İtalyan ve Osmanlı mimarisinin ortak esin kaynakları; müzikal etkileşim; Batı’daki akademik çalışmalarda Doğu Akdeniz kaynaklarının ve Osmanlı’daki akademik çalışmalarda Avrupa kaynaklarının kullanılması yer alıyor.

Kitap, modern öncesi ve erken modern Akdeniz dünyasında sanatsal, entelektüel ve siyasi etkileşimlere farklı bir bakış açısı ile yaklaşarak, Rönesans’ın niteliğiyle ilgili tartışmaları ilerletmeyi amaçlıyor.

Anna Contadini Londra Üniversitesi, SOAS, Sanat ve Arkeoloji Bölümü’nde İslam Sanatı profesörü, Claire Norton ise Twickenham’da St. Mary’s Üniversitesi College Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisidir.

edebiyathaber.net (28 Ekim 2015)

Yorum yapın