Roman Kahramanları dergisinin 54. sayısı çıktı

Mayıs 12, 2023

Roman Kahramanları dergisinin 54. sayısı çıktı

Roman Kahramanları dergisinin 54. sayısı yayımlandı.

Bu sayıda yer alan yazarlar:

Aliye Uslu Üstten / Alp Arslan Akman / Aykar Sönmez / Baran Barış / Berrin Turan Tilbe / Bülent Kalkan / Canan Olpak Koç / Canan Sevinç / Egemen Ozan Sönmez / Engin Kükrer / Ercan Yılmaz / Ferhat Taştemel / Fırat Kargıoğlu / Gonca Arkon Tekinel / Hakan Tokdemir / Hilâl Akman / Hüseyin Mevsim / İlhan İnce / İnci Aydın / M. Utku Yeşilöz / Melek Koç / Mustafa Fatih Aydın / Şener Şükrü Yiğitler / Toprak Aras / Tuba Emircan Çetok / Yavuz Ahmet / Zeynep Durak / Zeynep Nur Tiryaki.

Editörden

Bu sayımızın dosya konusu “antikahramanlar”. 

Yazarlarımızın incelediği romanlarda bir ya da birden çok özelliğini göreceğimiz “antikahraman”ın genel bir tanımını yapmak çok zor. Yine de Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar’ındaki “Kötü biri olamamak bir yana, herhangi bir şey olmayı da beceremedim: Ne kötü ne iyi, ne alçak ne namuslu, ne kahraman ne de haşerenin biriyim.” cümleleri, iyi bir başlangıç sunuyor.

Dosyamıza gelen yazıların çokluğu nedeniyle bir bölümünü “Antikahramanlar-I” olarak bu sayımızda yayımlıyoruz. Diğer bölümünü ise “Antikahramanlar-II” olarak temmuz sayımızda yayımlayacağız.

Bu sayımızda dosya dışında üç yazıya yer verdik: “Resimden Edebiyata İmgenin Dönüşümü” dizimizin bu sayımızdaki başlığı “Resmin Öykü Tamamladığı Nokta Agop Arad ve Abidin Dino Üzerine Bir Varsayım”. “Doğu Romanları” dizimizin konusu, Chinua Achebe’nin “Afrika Üçlemesi”. Serbest incelemeler bölümünde ise “Bulgar Romancılığına Dair Bazı Notlar” başlıklı makale yer alıyor.

Emeği geçen yazarlarımıza teşekkür ediyor, daha güzel günlere ermek umuduyla iyi okumalar diliyoruz.

Dergiyi satın almak için>>>

edebiyathaber.net (12 Mayıs 2023)

Yorum yapın