Rakı üzerine yazılmış en güzel kitaplardan

Aralık 21, 2020

Rakı üzerine yazılmış en güzel kitaplardan

Deniz Gürsoy’un “Çilingir Sofrasında Rakı” adlı kitabının 10. baskısı Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Diziden son okuduğum kitap, Deniz Gürsoy’un ‘‘Çilingir Sofrasında Rakı’’sı oldu. Haklı haksız bakmayıp rakı-balık yazıma tepki gösteren rakı severlerin böyle bir kitabı mutlaka okumalarını salık vererek söze başlayayım. Yanlış anlaşılmasın, Deniz Gürsoy sıkı bir rakıcıdır. O kadar ki, kitabının ‘’rakı-şarap rekabeti’ başlıklı bölümünde fakire de birkaç çakıl taşı atmaktan geri durmamış. Bir dosttan geldiği için yaralanmadım.”

Tuğrul Şavkay, Hürriyet-Pazar

“Hayatınızda hiç böyle bir soruyla karşılaştınız mı? ’52 beden ceket giyen erkekler kaç duble rakı içmeli?..’ Deniz Gürsoy rakı üzerine çok güzel bir kitap yazmış. Adı, Çilingir Sofrasında Rakı. Bir gecede büyük bir keyifle okudum…”

Ertuğrul Özkök, Hürriyet

“…Bir kadeh rakı dünyanın sonu değil başlangıcıdır. Ritueli, içim adabı ve sofrasıyla diğer içkilerden ayrılan bu serin Akdenizli’yle yine aynı yazarın Çilingir Sofrasında Rakı kitabı sayesinde iyice kaynaştık. Gürsoy o kadar ayrıntılı bilgi vermiş ki rakı sonrası başımızın ağrımaması için ne yapılması gerektiğini bile öğrendik…”

Engin Akın, Vatan-Pazar

“…Arefe günü gazeteye bırakılan bir kitap tam bir ‘Unutma beni dolması.’ Deniz Gürsoy yazmış, Çilingir Sofrasında Rakı. Baştan söyleyeyim bir seferde okunuveren kitaplardan, dönem filmleri gibi. Gürsoy’un metnin arasına serpiştirdiği eğlenceli atıfların burada rolü çok…”

Ali Esad Göksel, Sabah

“35 yıllık rakıcı Deniz Gürsoy, Çilingir Sofrasında Rakı adlı kitabında rakının tarihini, kültürünü, etkilerini ve nasıl içilmesi gerektiğini anlatıyor. Muhabbet havasında yazılmış kitap insanın canını çektiriyor.”

Kürşad Oğuz, Aktüel

Tadımlık>>>

edebiyathaber.net (21 Aralık 2020)

Yorum yapın