Puşkin’in en ünlü eserlerinden Yüzbaşı’nın Kızı Can Yayınları’nda

Temmuz 5, 2024

Puşkin’in en ünlü eserlerinden Yüzbaşı’nın Kızı Can Yayınları’nda

Rus edebiyatının usta isimlerinden Aleksandr Puşkin’in en önemli eserlerinden olan ve ilk kez 1836 yılında yayımlanan Yüzbaşının Kızı, Büyük Katerina döneminde Kazakların Rus imparatoriçesine karşı ayaklandığı dönemde geçen gerçekçi hikâyesi Hazal Yalın çevirisi ile Can Yayınları etiketiyle okurla buluşuyor.

Tanıtım metninden

Pugaçov Ayaklanması’nın arka planında geçen dokunaklı bir aşkın hikâyesini konu alan bu klasikleşmiş eser hem bir peri masalı hem de heyecan verici tarihi bir roman, Puşkin’in en ünlü eserlerinden biri olan Yüzbaşının Kızı, Can Klasik dizisinde okurla buluşuyor.

Bir soylu olan Pyotr Andreyeviç Grinyov’un ağzından, günlüğüne yazdığı anıları üzerinden askerî görevini icra etmek üzere gönderildiği Belogor Kalesi’nde başına gelen olayları anlatan roman, Büyük Katerina Dönemi’ndeki ünlü Kazak isyanının gerçekçi bir resmini çiziyor. Hem Pugaçov Ayaklanması’nı hem de bu isyanın arka planında geçen dokunaklı bir aşk ve kurtuluş hikâyesini konu alan eser, günümüze dek uzanan heyecanlı hikâyesiyle zamana karşı adeta meydan okuyor.

Puşkin’in kurgusal ama aynı zamanda tarihsel temellere dayanan bu klasikleşmiş romanı, okuyucuya olayları başka bir noktadan gözlemleme olanağı sunacak.

Yazar hakkında

Aleksandr Puşkin, 1799’da, Moskova’da, soylu bir ailede doğdu. Küçük yaşta Fransızca öğrendi ve Fransız edebiyatına büyük ilgi duymaya başladı. Aristokrat ailelerin çocuklarının gittiği yatılı bir okula yazdırıldı; burada dış dünya ve yakınlarıyla bağları kopunca şiire yöneldi. Lise yıllarında yazdığı gerçekçi şiirler sevilen şair Gavrila Derjavin’in dikkatini çekti. Liseden sonra Petersburg’a gidip dışişleri bakanlığında işe başladı. Ancak o dönem halkın beğenisini toplayıp gittikçe popülerleşen özgürlükçü şiirleri, Kafkasya’ya tayin edilmesine neden oldu ve Bahçesaray Çeşmesi ile Kafkas Esiri destanlarını o yıllarda yazdı. Kafkasya’dan döndüğünde, fikirleri nedeniyle başkente girmesi yasaklandı ve ailesinin sahip olduğu köye sürüldü. Sürgün yıllarında Yevgeni Onegin’i yazmaya başladı. Rus halkının şiire Puşkin’le ilgi duymaya başladığı söylense de Maça Kızı, Yüzbaşının Kızı, Erzurum Yolculuğu gibi düzyazı eserleri de klasikler arasında yerlerini aldı. Modern Rus edebiyatının kurucusu olarak anılan Puşkin, büyük yazar Dostoyevski’nin hayranlığını kazandı; Gogol’le yakın bir dostluk kurdu; hatta Ölü Canlar’ı yazma fikrini Gogol’e onun öğütlediği söylendi. Bir düelloda aldığı yara nedeniyle 1837’de Petersburg yakınlarında öldü.

Yorum yapın